Warszawikia
Advertisement
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy mostu. Zobacz też: Ulica Łazienkowska oraz Trasa Łazienkowska.

Most Łazienkowski

Most Łazienkowski

Most Łazienkowski

Most Łazienkowski (dawniej im. gen. Zygmunta Berlinga) – most przez Wisłę położony w ciągu Trasy Łazienkowskiej, łączy al. Armii Ludowej oraz al. Stanów Zjednoczonych. Nazwa mostu oraz całej trasy bierze się od położonych po sąsiedzku Łazienek Królewskich.

Historia[]

Tablica z dawnych patronem
(obecnie zdemontowana)

Tablica pamiątkowa

Najstarsze koncepcje mostu w tym miejscu sięgają okresu międzywojennego, kiedy planowano przeprowadzenie reprezentacyjnej al. Marszałka Józefa Piłsudskiego przez nową dzielnicę na Polu Mokotowskim, a jej częścią miał się stać nowy most na Saską Kępę i Grochów. Do pomysłu powrócono w latach 60. XX wieku, powstał wówczas projekt przecinającej miasto Trasy Łazienkowskiej, pierwsze prace rozpoczęto co prawda w 1968 roku, ale zostały wkrótce wstrzymane. Decyzja o wznowieniu budowy Trasy Łazienkowskiej zapadła ostatecznie 4 czerwca 1971 roku, a w ramach nowej inwestycji przewidziany został także kilkusetmetrowy most żelbetowy i stalowy.

Most Łazienkowski został wybudowany w latach 1971-1974, oddano go do użytku 22 lipca 1974 roku wraz z całą Trasą Łazienkowską – został zrealizowany jako most na żelbetowych przęsłach, o konstrukcje stalowej spawanej i nitowanej na belce ze stalową płytą ortotropową o schemacie statycznym belki ciągłej pięcioprzęsłowej. Sam most uzyskał długość około 420 metrów, ale doprowadzono do niego również kilkukrotnie dłuższe wiadukty i estakady w węzłach po obu stronach Wisły, z ul. Solec i ul. Wał Miedzeszyński. Oddanie mostu do użytku upamiętniono także tablicą na południowej balustradzie mostu. Widnieje na niej napis: W XXX-lecie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej czwarty most w Warszawie z trasą wzniesiony w latach 1971-1974 oddano w dniu lipcowego święta. W 1981 roku most otrzymał też oficjalnie imię gen. Zygmunta Berlinga, co upamiętniono również tablicą na bocznej części mostu od strony ul. Solec – patronem przestał być w 1998 roku, a tablicę zdemontowano dopiero w 2015 roku.

Most był jednak pełen niedoróbek spowodowanych chęcią ukończenia prac na święto 22 lipca, z tego powodu most musiał przejść pierwszy remont już w kilka lat po otwarciu, a kolejne drobne modernizacje przeprowadzano co kilka lat. W dodatku 23 września 1975 roku miał miejsce pożar mostu, najpierw zapaliła się budka strażnicza po lewej stronie rzeki, od niej zajął się pomost techniczny znajdujący się pod jezdnią, strażacy wywiercali dziury w asfalcie w celu ugaszenia pożaru. Wskutek pożaru zniszczeniu uległa nawierzchnia trasy – przywracanie ruchu na uszkodzonej arterii trwało miesiąc. Z biegiem czasu most coraz bardziej niszczał, na początku XXI wieku okazało się, że łącznice są w katastrofalnym stanie i grożą zawaleniem, wobec czego na początku 2002 zamknięto zjazd z mostu na ul. Wał Miedzeszyński, by zburzyć go i zbudować od nowa. Podobną procedurę zastosowano w latach 2005-2006 roku wobec pozostałych ślimaków w tym samym węźle, oprócz jednego w kierunku północ-zachód. W 2009 roku na moście utworzono buspasy, które dostały za zadanie ułatwić przejazd autobusów komunikacji miejskiej w godzinach szczytu.

Na 2011 rok planowano remont mostu, jednak ostatecznie przełożono go na nieokreśloną przyszłość. Na przełomie lipca i sierpnia 2013 roku wyremontowane zostały dylatacje południowej części przeprawy, a remont drugiej części przeprowadzono w lipcu i sierpniu 2014 roku. Podczas tych prac jedna nitka mostu była całkowicie wyłączona z użytkowania, a ruch w obu kierunkach odbywał się na sąsiedniej nitce, gdzie obowiązywały po dwa pasy w obu kierunkach, z czego dwa środkowe miały jedynie 1,8 metra szerokości. W latach 2013-2014 wyburzono też i wybudowano od nowa wszystkie łącznice w węźle z Wisłostradą oraz jedną z węźle z Wałem Miedzeszyńskim.

Most Łazienkowski w przebudowie (06.2015)

Dnia 14 lutego 2015 roku miał miejsce poważny pożar mostu, wskutek pożaru składowanych pod mostem po praskiej stronie desek, zapalił się drewniany pomost techniczny, skutkiem czego ponownie uległa zniszczeniu nawierzchnia trasy. Akcja gaszenia trwała 12 godzin. Most został następnie wyłączony z użytkowania, rozpoczęto badania techniczne jego stanu, które wykazały, że niezbędny będzie generalny remont – rozbiórka jego konstrukcji oraz wybudowanie jej na nowo w oparciu o betonowe filary. Miasto rozpoczęło rozmowy o wybraniu wykonawcy, który wykona remont z wolnej stopy – prace remontowe rozpoczęto pod koniec kwietnia. Został ponownie oddany do użytku w dniu 28 października 2015 roku.

Ruch samochodowy[]

Na moście Łazienkowskim znajdują się po trzy pasy ruchu w każdym kierunku, z czego po jednym przeznaczone są na stałe tylko dla autobusów i taksówek, po bokach funkcjonują też wąskie chodniki, służące jako ciąg pieszo-rowerowy.

W 2019[1] ZDM opublikował wyniki badań ruchu na mostach przeprowadzone w 2018. Most M. Skłodowskiej-Curie był wówczas drugą (po moście gen. Grota-Roweckiego) najpopularniejszą przeprawą przez Wisłę. Średnio na dobę w 2018 jeździło nim 124 592. Dla porównania – w 2017 było to 122 402 pojazdów.

W 2014 roku był to drugi (po moście Siekierkowskim) najruchliwszy most w Warszawie, który obsługiwał 19% codziennego ruchu mostowego – prawie 105 tysięcy samochodów na dobę. W latach poprzednich również było to drugi najbardziej ruchliwy most, w 2013 roku przegrywał jedynie z mostem Grota-Roweckiego, dziennie pokonywało go około 120 tysięcy samochodów, co stanowiło 20% udziału w całościowym ruchu mostowym. W 2012 roku przeciętnie pokonywało go 116 928 samochodów (24% udziału ruchu mostowego), co stanowiło wynik niewiele mniejszy niż w 2011 roku (118 311 samochodów; 23%).

W 2009 roku most pokonywało przeciętnie 130 tysięcy aut (2. pozycja, 23% udziału), w latach wcześniejszych było to ponadto: 135 tysięcy (2003), 128 tysięcy (2006, 25%), 162 tysiące (2000). Postępujący spadek liczby samochodów związany jest między innymi z otwarciem oraz coraz większym wykorzystaniem między innymi otwartego w 2002 roku mostu Siekierkowskiego.

Przypisy


Advertisement