Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy mostu. Zobacz też: Zespół przystankowy Most Grota-Roweckiego.
Most Grota-Roweckiego

Most widziany z Pragi

Most Grota-Roweckiego 2

Most Grota-Roweckiego to tak naprawdę dwa mosty poprowadzone równolegle blisko siebie

Most Grota-Roweckiego remont

Przebudowa ślimaków przy moście w rejonie ul. Modlińskiej (2014)

Most Grota - Modlińska (przebudowa

Przebudowa ślimaków przy moście w rejonie ul. Modlińskiej (2015)

Jagiellońska, Toruńska, Most Grota-Roweckiego (budowa estakady)

Przebudowa ślimaków przy moście w rejonie ul. Modlińskiej (2015)

Most Grota-Roweckiego (przebudowa)

Przebudowa mostu (2015)

Most gen. Stefana Grota-Roweckiego (d. Most Toruński) – największy i najszerszy most w Warszawie, wybudowany w latach 1977-81. Wraz z dochodzącymi do niego estakadami mierzy około 1,3 km.

Opis[]

Początkowo miał być mostem podwieszanym ale z przyczyn ekonomicznych musiano z tego zrezygnować. Stanowi część tzw. Trasy Armii Krajowej. Prostopadle dochodzą do niego, na wschodnim brzegu, ulice Jagiellońska od strony południowej i Modlińska od strony północnej. Na zachodnim brzegu Wisły zjazd jest możliwy na Wisłostradę. Obydwa te skrzyżowania są w pełni bezkolizyjne. Przy praskim końcu mostu znajduje się pętla autobusowa Żerań FSO.

Dane techniczne[]

  • długość:
    • ok. 300 metrów - długość mostu biegnącego nad nurtem Wisły,
    • 645 metrów - długość od przyczółka do przyczółka,
    • około 1300 metrów - całkowita długość mostu, mierzona od dochodzących do niego estakad.

Historia[]

Na 2012 rok planowane było rozpoczęcie przebudowy oraz rozbudowy mostu do klasy drogi ekspresowej S8, stanowiącej fragment Ekspresowej Obwodnicy Warszawy – prace miałyby się wówczas zakończyć w 2014 roku[1]. Przetarg na tę inwestycję Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła na początku grudnia 2011 roku[2], a w lipcu 2012 roku rozpoczęła drugi etap przetargu, do którego zakwalifikowano 20 konsorcjów[3]. Ten jednak znacznie się opóźnił ze względu na liczne protesty biorących udział firm[4] – oddalono je dopiero w połowie września, mimo to GDDKiA ponownie przystąpiła do rozpatrzenia wszystkich ofert.

Do przetargu zgłosiło się jednak tylko sześć konsorcjów, a spośród nich w marcu 2013 roku wybrano konsorcjum Astaldi, które zaproponowało najniższą cenę za inwestycję – 544 mln złotych, czyli zaledwie 58% wyceny przygotowanej przez drogowców[5]. Niska cena znalazła się pod lupą Krajowej Izby Odwoławczej, która uznała, że cena jest rażąco niska i niezgodna ze specyfikacją[6], w związku z czym Dyrekcja w maju wybrała innego wykonawcę – czeską firmę Metrostav, która zaproponowała nieco mniej niż 800 mln złotych[7].

Prace rozpoczęły się 18 października 2013 roku[8] (trzy dni wcześniej zwężono jeden pas na moście bez poinformowania kierowców, co doprowadziło do paraliżu i przełożenia rozpoczęcia remontu[9]), a pierwsza część mostu została zamknięta 8 listopada, jednocześnie wprowadzono zakaz ruchu tirów w godzinach od 6:00 do 22:00 – sytuacja doprowadziła jednak do sporych korków, a wielu kierowców tirów ukarano mandatami. W ramach prac most ma zostać poszerzony, jednakże zachowana zostanie główna konstrukcja przeprawy, która według przeprowadzonych wcześniej badań wykonana została z bardzo dobrej jakości stali i będzie mogła jeszcze służyć wiele lat.

Skrajne części mostu o szerokości 2,8 m na zewnątrz oraz 1,7 m od wewnątrz zostaną odcięte, a w ich miejscu przyspawane zostaną nowe fragmenty (łącznie po obu stronach przeprawy będą 104 takie segmenty) o szerokości 6 oraz 3,5 metra, podtrzymywane dodatkowymi dźwigarami. Razem dwa mosty będą mieć 46 metrów szerokości, w co wchodzi też przerwa między przeprawami o szerokości czterech centymetrów. Na nowych przeprawach wytyczone zostaną dwa pasy tranzytowe oraz trzy pasy lokalne, a także ścieżka rowerowa i chodnik. Wykonawca narzucił bardzo szybkie tempo prac, codziennie na moście pracowało około 130 robotników – pierwsza połówka była gotowa w październiku 2014 roku i wtedy przełożono ruch na odnowioną część, po czym rozpoczął się remont drugiej części mostu.

Ważny moment nastąpił 24 marca 2015 roku – wówczas przytwierdzono został ostatni element poszerzający most, przeprawa uzyskała tym samym docelową szerokość na całej długości[10]. Koniec przebudowy przewidywany jest na październik 2015 roku.

Jednocześnie magistrat wyraził obawy, że w wyniku remontu zakorkowany zostanie ten fragment miasta, wobec czego rozpoczął starania o wybudowanie tymczasowego mostu saperskiego na osi ul. Krasińskiego[11] – rząd przystał na tę propozycję, ale zaproponował zlokalizowanie mostu nieco bardziej na północ[12]. Zastępcza przeprawa miałaby docelowo rozładować korki, jakie mają pojawić się w związku z przebudową, jednakże po zapowiedziach nie zapadła jednak dokładna decyzja co do budowy przeprawy oraz jej lokalizacji – zaś w październiku 2013 roku okazało się, że przeprawa może w ogóle nie powstać, bo miastu brakuje pieniędzy[13].

W listopadzie 2014 roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła też konkurs wiedzy o przeprawie, w którym nagrodami są fragmenty mostu[14].

Ruch samochodowy[]

W 2019[15] ZDM opublikował wyniki badań ruchu na mostach przeprowadzone w 2018. Most gen. Grota-Roweckiego był wówczas najpopularniejszą przeprawą przez Wisłę. Średnio na dobę jeździło nim 201 363. Dla porównania – w 2017 było to 190 019 pojazdów.

W 2014 roku most był trzecią najbardziej zatłoczona przeprawą w Warszawie z wynikiem 16% ogólnego ruchu mostowego (prawie 90 tysięcy pojazdów na dobę), co było znacznie niższym wynikiem w porównaniu z latami poprzednimi – zmiana ta związana była przede wszystkim z rozpoczęciem przebudowy przeprawy.

W 2013 roku most był najruchliwszą przeprawą, a jego udział wyniósł 29%, co było wyższym wynikiem niż w 2012 roku, kiedy to pokonywało go przeciętnie w ciągu doby 142 754 samochodów (26% udziału), a co było niewiele mniejszym wynikiem niż w 2011 roku (147 649; 30%) – nie doszło więc do dużych zmian w wyniku otwarcia Mostu Północnego.

Dużo więcej pojazdów pokonywało most w 2009 roku, kiedy to przejeżdżały przez niego 164 tysiące aut (był to również najwyższy wynik w mieście[16]). Wiosną 2006 roku most pokonywało przeciętnie 154 tysiące aut, co stanowiło 30,3% całego mostowego ruchu samochodowego.

Galeria[]

Przypisy


Advertisement