Warszawikia

This wiki's URL has been migrated to the primary fandom.com domain.Read more here

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
(Dodano nową stronę „{{DisambigR|placówki onkologicznej|zespół przystankowy Centrum Onkologii}} '''Centrum Onkologii''' – placówka onkologiczna na Ursynowie powstała...”)
Znacznik: sourceedit
 
 
(Nie pokazano 5 pośrednich wersji utworzonych przez tego samego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
 
{{DisambigR|placówki onkologicznej|[[zespół przystankowy Centrum Onkologii]]}}
 
{{DisambigR|placówki onkologicznej|[[zespół przystankowy Centrum Onkologii]]}}
  +
[[Plik:Centrum Onkologii w Warszawawie 2016.jpg|thumb|right|250px|Narodowy Instytut Onkologii ([[2016]])]]
'''Centrum Onkologii''' – placówka onkologiczna na [[Ursynów|Ursynowie]] powstała w [[1932]] roku. Od [[1984]] nosi nazwę Marii Skłodowskiej-Curie. Na parkingu na terenie ośrodka rokrocznie odbywa się [[Onkobieg]].
 
  +
'''Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej Curie''' – placówka onkologiczna i państwowy instytut badawczy, przy {{ul|Roentgena}} 5 na [[Ursynów|Ursynowie]].
[[Kategoria:Szpitale]]
 
  +
  +
==Historia==
  +
Instytut został założony 29 maja 1932 z inicjatywy i na prośbę Marii Skłodowskiej-Curie jako Instytut Radowy przy {{ul|Wawelsk|a}}iej. Jego pierwszym szefem została Bronisława Dłuska, siostra [[Maria Skłodowska-Curie|Marii Skłodowskiej-Curie]]. Maria ofiarowała nowej placówce gram radu, będący jej własnością. Był on podstawą rozpoczęcia działalności instytutu.
  +
  +
W sierpniu [[1944]], podczas [[Powstanie Warszawskie|Powstania Warszawskiego]], pacjenci oraz część personelu instytutu została wymordowana przez żołnierzy Rosyjskiej Wyzwoleńczej Armii Ludowej (RONA).
  +
  +
W [[1951]] na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów połączono Instytut Radowy w Warszawie z Instytutem Onkologii w Krakowie oraz z istniejącym od 1947 roku Państwowym Instytutem Przeciwrakowym w Gliwicach w Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie z centralą w Warszawie oraz oddziałami w Krakowie i Gliwicach. W [[1951]] ogłoszono statut Instytutu Onkologicznego im. Marii Curie-Skłodowskiej.
  +
  +
Dzięki staraniom nestora polskiej onkologii profesora Tadeusza Koszarowskiego na [[Ursynów|Ursynowie]] zrealizowano wielką inwestycję. Był to zespół budynków o łącznej kubaturze 320 tys. m², dostosowany do najnowocześniejszych metod leczenia chorób nowotworowych. Budowę rozpoczęto w [[1979]]. Pierwsze pomieszczenia oddano do użytku w [[1984]]. W tym też roku Instytutowi Onkologii nadano obecną nazwę: Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie.
  +
  +
Od 1 stycznia [[2020]] placówka zmieniła nazwę z Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie na Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie; otrzymał on jednocześnie status państwowego instytutu badawczego.
  +
  +
==Dodatkowe informacje==
  +
W budynku Centrum znajduje się kaplica Matki Bożej Nieustającej Pomocy
  +
  +
Na parkingu na terenie ośrodka rokrocznie odbywa się [[Onkobieg]].
  +
  +
==Źródło==
  +
* <small>Adaptacja własna na podstawie artykułu [[:wikipedia:pl:Narodowy_Instytut_Onkologii_im._Marii_Skłodowskiej-Curie_–_Państwowy_Instytut_Badawczy|Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy]], [https://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Narodowy_Instytut_Onkologii_im._Marii_Skłodowskiej-Curie_–_Państwowy_Instytut_Badawczy&action=history autorzy], licencja: CC BY-SA 3.0.</small>
 
[[Kategoria:Szpitale|Narodowy Instytut Onkologii]]
 
[[Kategoria:Ursynów]]
 
[[Kategoria:Ursynów]]

Aktualna wersja na dzień 20:15, 7 maj 2020

Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy placówki onkologicznej. Zobacz też: zespół przystankowy Centrum Onkologii.

Narodowy Instytut Onkologii (2016)

Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej Curie – placówka onkologiczna i państwowy instytut badawczy, przy ul. Roentgena 5 na Ursynowie.

Historia[]

Instytut został założony 29 maja 1932 z inicjatywy i na prośbę Marii Skłodowskiej-Curie jako Instytut Radowy przy ul. Wawelskiej. Jego pierwszym szefem została Bronisława Dłuska, siostra Marii Skłodowskiej-Curie. Maria ofiarowała nowej placówce gram radu, będący jej własnością. Był on podstawą rozpoczęcia działalności instytutu.

W sierpniu 1944, podczas Powstania Warszawskiego, pacjenci oraz część personelu instytutu została wymordowana przez żołnierzy Rosyjskiej Wyzwoleńczej Armii Ludowej (RONA).

W 1951 na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów połączono Instytut Radowy w Warszawie z Instytutem Onkologii w Krakowie oraz z istniejącym od 1947 roku Państwowym Instytutem Przeciwrakowym w Gliwicach w Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie z centralą w Warszawie oraz oddziałami w Krakowie i Gliwicach. W 1951 ogłoszono statut Instytutu Onkologicznego im. Marii Curie-Skłodowskiej.

Dzięki staraniom nestora polskiej onkologii profesora Tadeusza Koszarowskiego na Ursynowie zrealizowano wielką inwestycję. Był to zespół budynków o łącznej kubaturze 320 tys. m², dostosowany do najnowocześniejszych metod leczenia chorób nowotworowych. Budowę rozpoczęto w 1979. Pierwsze pomieszczenia oddano do użytku w 1984. W tym też roku Instytutowi Onkologii nadano obecną nazwę: Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie.

Od 1 stycznia 2020 placówka zmieniła nazwę z Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie na Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie; otrzymał on jednocześnie status państwowego instytutu badawczego.

Dodatkowe informacje[]

W budynku Centrum znajduje się kaplica Matki Bożej Nieustającej Pomocy

Na parkingu na terenie ośrodka rokrocznie odbywa się Onkobieg.

Źródło[]