Warszawikia
Advertisement
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy pałacu przy ulicy Foksal. Zobacz też: Pałac Zamoyskich na Nowym Świecie i Pałac Zamoyskich przy Senatorskiej.

Pałac Zamoyskich

Zabytek.png
nr w rej.
659/1

Pałac Zamoyskich

Pałac Zamoyskich (znany też jako Pałac Konstantego Zamoyskiego) to neorenesansowy pałac położony przy ulicy Foksal 2. Dziś znajduje się w nim siedziba Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP).

Pałac powstał w latach 18751877 według projektu Leandro Marconiego dla hrabiego Konstantego Zamoyskiego na terenach dawnych ogrodów Vauxhall jako neorenesansowy, w nawiązaniu do późnego renesansu francuskiego. Został nieznacznie uszkodzony oraz zdewastowany podczas II wojny światowej, został odrestaurowany. Od 1949 roku jest siedzibą Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP). W latach 19641968 dobudowano do niego od strony skarpy konstruktywistyczną, przeszkloną salę wystawową, zaprojektowaną przez Marka Bieniewskiego, Jerzego Józefowicza, Krzysztofa Moldzyńskiego, Włodzimierza Panorskiego, Władysława Wierzbickiego oraz Jerzego Przeradowskiego.

Obok zamykającego od wschodu ulicę Foksal pałacu znajdują się dwie oficyny tworzące dziedziniec główny oddzielony od ulicy neobarokową bramą wjazdową. Zachowany został dawny reprezentacyjny podjazd dla karet pod same drzwi pałacu. Na wiele elementach wewnątrz pałacu zachowały się ozdoby w kształcie herbu Zamoyskich – "jelita", między innymi na okiennicach i klamkach. W dobrym stanie zachowały się również wnętrza, w tym klatki schodowe oraz korytarz parteru. Wokół pałacu zachował się częściowo park krajobrazowy, przekomponowany w II połowie XIX wieku z dawnego, XVIII-wiecznego ogrodu Vauxhall.

Zobacz też[]

Advertisement