Warszawikia
Advertisement
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy parku. Zobacz też: Ulica Znicza.

Fontanna w Parku Znicza

Park Znicza - plac położony na Pradze Południe, w rejonie Grochów, w kwartale ulic: Znicza, Łukiskiej, Bełżeckiej i Filomatów. Został on utworzony w latach 50., na osiedlu założonym w miejscu dawnego Fortu XI Grochów.(także Górki Grochowskie!). M. in. z kształtu forty wynika kształt parku. Na powierzchni 1,8 ha o kształcie latawca wytyczono dwie aleje: główną i owalną. Wzdłuż alei głównej posadzono topole. W parku stanął pomnik poświęconym mieszkańcom kolonii Górki Grochowskie poległym za Ojczyznę.

Pomnik jest jedynym miejscem w przestrzeni miejskiej, gdzie zapisano nazwę kolonii, która znikła z użycia. Zabrakło jej np. do nazwania węzła przystankowego Zamieniecka. jest konieczność przywrócenia jej, jako dziedzictwa historycznego.

Z biegiem lat park niszczał. W 2007 roku podjęto decyzję o rewitalizacji obiektu, remont ukończono 13 listopada 2008 roku. Obiekt ogrodzono i oświetlono, utworzono dwa place zabaw: dla maluchów i starszych dzieci oraz fontannę. Powstały nowe ławki, pergole, ukształtowano teren (w tzw. falujące pryzmy), a alejki zostały niepotrzebnie wybrukowane. Na wniosek mieszkańców okolicznych osiedli zachowano kilka krzewów z gatunku lilak pospolity oraz zwiększono liczbę drzew. Zniszczono przy tym historyczny kształt parku - owalną aleję, z której pozostała jedynie część z pomnikiem.

W 2014 roku pojawiła się propozycja, aby park otrzymał imię gen. Stanisława Sosabowskiego.

Ciekawostki[]

  • Podświetlana parkowa fontanna ma kształt tarczy zegarowej, a wypływająca woda jest zgodna z aktualną godziną.

Linki zewnętrzne[]

Galeria[]

Advertisement