Warszawikia
Advertisement

Zabytek.png
nr w rej.
619

Plac Zamkowy i Zamek Królewski w 1910 roku

Plac Zamkowy - rozległy plac położony na Starym Mieście, w jego południowej części, jest punktem, w którym rozpoczyna się Trakt Królewski (jako Krakowskie Przedmieście). Oprócz tego od placu Zamkowego zaczynają się także ulice Senatorska, Podwale, Piwna, Świętojańska i Kanonia, a także Międzymurze Biegańskiego. Z placu Zamkowego kursuje Warszawski Omnibus Konny.

Na placu stoi kolumna króla Zygmunta III Wazy z 1644 roku (dłuta Clemente Molliego), obok znajduje się odbudowany ze zniszczeń wojennych Zamek Królewski oraz liczne kamienice. W jednej z nich mieści się Pałac Ślubów. Współczesnego kształtu plac nabrał w roku 1821. W latach 1947-1949 pod placem powstał tunel trasy W-Z, który połączono ruchomymi schodami z placem Zamkowym.

Plac Zamkowy był świadkiem wielu ważnych wydarzeń w historii Polski - odbywały się tu liczne manifestacje patriotyczne, kiedy Polska znajdowała się pod zaborami, m.in. tuż przed wybuchem powstania styczniowego. 27 lutego 1861 na placu od kul padło pięciu ludzi, których pogrzeb stał się okazją do kolejnej manifestacji przeciw rosyjskiej władzy. 8 kwietnia 1861 na placu rozegrała się masakra, od rosyjskich strzałów zginęło ponad 100 ludzi. W czasie powstania warszawskiego na placu toczyły się ciężkie walki. Podobnie w stanie wojennym, 3 maja 1982 roku brutalnie rozpędzono manifestację. W 2015 roku plac zostanie wyremontowany.

Plac Zamkowy jest współcześnie miejscem, na którym odbywają się liczne imprezy, między innymi imprezy noworoczne, koncerty, pokazy czy oglądanie na telebimach ważnych wydarzeń sportowych. Plac Zamkowy jest też comiesięcznym miejscem spotkań i punktem startowym Warszawskiej Masy Krytycznej.

Galeria[]

Linki zewnętrzne[]

Advertisement