153 | Czas jazdy (min): min – max 11 – 13 |
co 10 – 15 – 15 minut |
153 – linia autobusowa zwykła (rozkład jazdy), która kursuje na trasie z pętli PKP Mokry Ług do krańca Rembertów-Kolonia, z wybranymi kursami wydłużonymi z przystanku Pastuszków. Linię obsługują zajezdnia autobusowa Ostrobramska i ajent PKS Grodzisk Mazowiecki.
Historia[]
Linię "153" uruchomiono po raz pierwszy 12 grudnia 1960 roku i kursowała wówczas na trasie spod Elektrociepłowni Siekierki przez Augustówkę i Powsińską do pętli Sadyba, umożliwiając pracownikom elektrociepłowni dojazd do linii tramwajowej na ul. Powsińskiej. Linia kursowała bez zmian do 26 maja 1963 roku, kiedy linia została połączona z linią 108 (Plac Trzech Krzyży – Koszykarska) i została zlikwidowana.
Linię "153" reaktywowano 20 stycznia 1964 roku w Rembertowie, na trasie ze Sztandarów (Mokry Ług) przez Czwartaków, Paderewskiego, Wieczorkiewicza i Cyrulików do pętli Stacja Kolejowa Rembertów, zaś 2 kwietnia 1967 roku trasa linii została wydłużona przez ul. Cyrulików do Szatkowników. Ta trasa nie uległa zmianie przez kolejnych kilkadziesiąt lat i funkcjonuje do dzisiaj, jedynie od 13 stycznia 2014 roku niektóre kursy linii zostały wydłużone do nowej pętli Pastuszków przy skrzyżowaniu ulic Mokry Ług i Pastuszków, a także wprowadzone zostały podjazdy do przystanku Czerwonych Beretów[1]. Co ciekawe, była to pierwsza duża zmiana w przeciągu 47 lat, co czyniło linię "153" jedną z najbardziej niezmiennych w historii miasta.
Trasa podstawowa[]
ostatnio zmieniana 13 stycznia 2014 roku
Ulice[]
PKP Mokry Ług – Czwartaków – Paderewskiego – al. Chruściela – Cyrulików – Rembertów-Kolonia
Kursy wydłużone:
Pastuszków – Mokry Ług – Czwartaków – ... – Rembertów-Kolonia
Przystanki[]
PKP Mokry Ług
PKP Mokry Ług
Listonoszy
Szyszaków
Dziewanowska
Paderewskiego
Szafarzy
Zawodowa
Katiuszy
Rembertów-Ratusz
PKP Rembertów
Przebieg
Buławy
Rembertów-Kolonia
Kursy wydłużone:
Pastuszków
Mokry Ług-Leśniczówka
PKP Mokry Ług
PKP Mokry Ług
Listonoszy
(...)
Buławy
Rembertów-Kolonia
Przypisy
- ↑ Do PASTUSZKÓW dowiezie 153, ztm.waw.pl (archiwum), 2014-01-10. [dostęp: 2014-02-28].
Linki zewnętrzne[]
Linie autobusowe zwykłe całodzienne ZTM |
Kursujące: 102 • 103 • 104 • 105 • 106 • 107 • 108 • 110 • 111 • 112 • 114 • 115 • 116 • 117 • 118 • 119 • 120 • 121 • 122 • 123 • 124 • 125 • 126 • 127 • 128 • 129 • 131 • 132 • 133 • 134 • 135 • 136 • 138 • 139 • 140 • 141 • 142 • 143 • 145 • 146 • 147 • 148 • 149 • 150 • 151 • 152 • 153 • 154 • 156 • 157 • 158 • 159 • 160 • 161 • 162 • 163 • 164 • 165 • 166 • 167 • 168 • 169 • 170 • 171 • 172 • 173 • 174 • 175 • 176 • 177 • 178 • 179 • 180 • 181 • 182 • 183 • 184 • 185 • 186 • 187 • 188 • 189 • 190 • 191 • 192 • 193 • 194 • 196 • 197 • 198 • 199 • 200 • 201 • 202 • 203 • 204 • 207 • 208 • 209 • 210 • 211 • 212 • 213 • 217 • 218 • 219 • 220 • 221 • 222 • 225 • 226 • 228 • 234 • 239 • 240 • 245 • 249 • 250 • 251 • 255 • 256 • 262 • 263 • 264 |