Warszawikia
Advertisement
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy pomnika na Saskiej Kępie. Zobacz też: Pomnik Stefana Starzyńskiego w Śródmieściu oraz Pomnik Stefana Starzyńskiego na Mokotowie.

Pomnik Stefana Starzyńskiego

Pomnik Stefana Starzyńskiego w Ogrodzie Saskim (2008)

Pomnik Stefana Starzyńskiego – pomnik zlokalizowany na Saskiej Kępie, przed szkołą podstawową nr 143 przy al. Stanów Zjednoczonych 27, od strony ul. Saskiej.

Pomnik upamiętniający przedwojennego prezydenta Warszawy, odważnie kierującego obroną miasta w 1939 roku, znalazł się początkowo w Ogrodzie Saskim, w miejscu, gdzie przed wojną znajdował się Pałac Brühla. Ustawiono go tam 17 grudnia 1980 roku, natomiast odsłonięcia dokonano 16 stycznia 1981 roku. Jako cokołu użyto fragmentu ruin Pałacu Brühla, wysadzonego w powietrze w 1944 roku przez hitlerowców. Monument został zaprojektowany przez znaną rzeźbiarkę, Ludwikę Kraskowską-Nitschową.

Uchwałę o przeniesieniu pomnika z Ogrodu Saskiego na Pragę Południe wydała w 2002 roku ówczesna rada gminy Centrum. Przyznano, że miejsce, w którym stoi monument, jest zbyt mało eksponowane. A ponieważ niedaleko w okolicy, na placu Bankowym, od 1993 roku stoi inny pomnik prezydenta Warszawy, ten z Ogrodu można było przenieść na praski brzeg. Jako nowe miejsce wskazano Szkołę Podstawową nr 143, która nosi imię Stefana Starzyńskiego. Uroczyste odsłonięcie pomnika w nowej lokalizacji nastąpiło 16 września 2008 roku, w 69. rocznicę mianowania Starzyńskiego Komisarzem Cywilnym Stolicy. Po pomniku w Ogrodzie Saskim pozostał jedynie opustoszały betonowy cokół.

Advertisement