Warszawikia
Advertisement
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy linii autobusowej. Zobacz też: Powsin.

Powsinlinia autobusowa pospieszna sezonowa, która kursowała w latach 1962-1980 w okresie sezonu wypoczynkowego. Poruszała się ona początkowo na trasie z Placu Unii Lubelskiej, a później z Placu Defilad do przystanku Powsin-Park Kultury. Jeździła ona tylko w dni świąteczne. 

Historia[]

Linia ruszyła po raz pierwszy 6 maja 1962 roku, jako przekształcona z linii autobusowej P na trasie z Plac Unii Lubelskiej do Powsina przez Bagatelę, ul. Belwederską, Sobieskiego, al. Wilanowską, ul. Przyczółkową, Przekorną i Opieńki. W całej historii linii miały miejsce jedynie niewielkie zmiany jej trasy:

W sezonie wypoczynkowym 1962 i do połowy sezonu 1963 linia miała charakter zwykły, za to w lipcu 1963 roku zdecydowano, że linia nie będzie zatrzymywać się na żadnych przystankach po drodze i zyska charakter pospieszny. W późniejszym czasie dodano do trasy przystanek przy placu Unii Lubelskiej, a później systematycznie dodawano kolejne. Sezon wypoczynkowy 1980 był ostatnim, gdy linia Powsin wyruszyła na trasę. Linia kursowała przez wszystkie sezony wypoczynkowe lat 1962-1980 oprócz roku 1975, gdy zamiast uruchamiać linię Powsin wzmocniono linię 139.

Ostatnia trasa[]

z 29 czerwca 1980 roku

Trasa[]

Plac DefiladMarszałkowskaWaryńskiegoPuławska (powrót: PuławskaMarszałkowska) – PuławskaGoworkaSpacerowaBelwederskaSobieskiegoal. WilanowskaPrzyczółkowaPrzekornaOpieńkiPowsin-Park Kultury

Przystanki[]

K1.gif Plac Defilad
S.gif Plac Konstytucji
S.gif Goworka
Ż.gif Dolna
S.gif Czarnomorska
S.gif Nałęczowska
S.gif Wilanów
Ż.gif Przekorna
K2.gif Powsin-Park Kultury

Linki zewnętrzne[]


Advertisement