Warszawikia
Advertisement
Powstanie Warszawskie
dzień po dniu
Flaga PPP.png
lipiec
preludium
sierpień
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31  
wrzesień
  1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
październik
  1
2 po upadku

19 sierpnia 1944 roku grupa bojowa generała Hansa Reinefartha przystępuje do generalnego natarcia na Stare Miasto. Atakujące dziesięć batalionów piechoty wspomagają dwa bataliony saperów, dziewięć ciężkich czołgów typu "Tygrys", dwadzieścia dział szturmowych, pięćdziesiąt "goliatów" i moździerz kalibru 600 mm. Ponadto miasto ostrzeliwuje też pociąg pancerny, lotnictwo i kanonierki na Wiśle. Coraz silniej odczuwany jest brak wody, wobec czego powstańcy coraz częściej wykopują prowizoryczne studnie na podwórkach domów. Tego też dnia dyrektor Departamentu Spraw Wewnętrznych Delegatury Rządu RP na Kraj wydaje zarządzenie w sprawie ich uruchamiania.

Rozpoczyna się generalne natarcie na Stare Miasto – dziesięć niemieckich batalionów piechoty atakuje ulice Bonifraterską, Tłomackie, Bielańską, Ogród Krasińskich i plac Krasińskich. Zażarte walki trwają także w ruinach katedry i na ul. Brzozowej. Piechotę wspomaga lotnictwo oraz kanonierki na Wiśle, zabytkowa zabudowa starówki płonie. Wszystkie szturmy zostają jednak odparte przez siły powstańcze, utracono jedynie dwie kamienice na Tłomackiem, jednak codzienne życie musi przenieść się do piwnic.

W Śródmieściu trwają niemieckie natarcia od strony południowej, Niemcy stopniowo wypierają powstańców z kolejnych budynków na terenie Politechniki, m.in. opuszczają Gmach Główny, w ich rękach pozostają wciąż zabudowania od strony Noakowskiego. Tu dowództwo obejmuje kpt. Stefan Golędzinowski "Golski". Niemcy wprowadzają na pole walki czołgi, jednak sytuacja nie ulega zmianie. Powstańcy z sukcesami bronią się także na Koszykowej, Szopena i Piusa XI. Natomiast na ulicy Grzybowskiej oddziały mjr. Stanisława Steczkowskiego "Zagończyka" obsadzają ponownie bogate w zaopatrzenie zabudowania browaru Haberbusch i Schiele. Nocą na 20 sierpnia batalion "Kiliński" przystępuje do ataku na PAST-ę na ul. Zielnej.

Na Żoliborz docierają posiłki z Puszczy Kampinoskiej, późną nocą na 20 sierpnia przybywa około 550 powstańców dowodzonych przez mjra Alfonsa Kotowskiego "Okonia". Część została ostrzelana i nie dotarła zmuszona ewakuować się z powrotem do puszczy. Wobec tego ppłk Mieczysław Niedzielski "Żywiciel" zarządza natarcie na Dworzec Gdański w celu uzyskania połączenia ze Starym Miastem. Oddziały tworzą batalion "Ryś" dowodzony przez rtm. Andrzeja Czaykowskiego "Gardę".

Na Dolnym Mokotowie rozpoczyna się akcja wyjścia z Lasów Chojnowskich powstańców dowodzonych przez ppłk. Mieczysława Sokołowskiego "Grzymałę" w kierunku Wilanowa, z pomocą z Sadyby wychodzą im obsadzone tam oddziały. Szturm na pałac w Wilanowie załamuje się jednak, a ppłk Mieczysław Sokołowski "Grzymała" ginie w walce. Na Sadybę udaje się przedostać około 370 uzbrojonym ludziom, reszta ucieka do lasu. Nocą na Sadybę docierają dodatkowe oddziały z Lasu Kabackiego.

Walki na Górnym Mokotowie toczą się bez większych zmian w posiadaniu.

Miejsca pamięci[]

Advertisement