Warszawikia
Advertisement

Pyry – dawna osada karczemna, a obecnie osiedle i obszar MSI na Ursynowie. Jest ograniczona ul. Farbiarską i jej przedłużeniem do bocznicy kolejowej metra, bocznicą w kierunku wschodnim, ul. Żołny, zachodnią granicą Lasu Kabackiego, linią stanowiącą przedłużenie ul. Kobzy, ul. Puławską i ul. Baletową. Ma 198 hektarów powierzchni.

Wieś powstała w XVIII wieku jako osada karczemna. Pierwotna nazwa brzmiała prawdopodobnie "Pery", co oznacza po łacinie miejsce otoczone ze wszystkich stron – w tym przypadku chodziło o Las Kabacki. Nazwa została zmieniona w XIX wieku przez Teklę Anielę Wielopolską, która była właścicielką tych dóbr. Po I wojnie światowej i odzyskaniu niepodległości przez Polskę, wieś podzieliła się na leśnictwa Pyry – Irena oraz Pyry – Ludwinowo.

W lipcu 1828 roku, powstała na tym terenie knajpa, będąca konkurencyjna dla mniejszej zlokalizowanej w folwarku Imielin. Posiadała ona dużą jadalnię, kuchnię, miejsca noclegowe oraz stajnie. W 1898 rozpoczęła się i zakończyła budowa Grójeckiej Kolei Dojazdowej, trasa prowadziła z obecnego placu Unii Lubelskiej przez trakt nowoaleksandryjski do Dąbrówki. W 1938 roku trasa kolejki została skrócona do Służewa. Dnia 25 lipca 1939 w ośrodku wywiadowczym w Pyrach polski wywiad przekazał przedstawicielom wywiadów angielskiego i francuskiego rezultaty prac nad złamaniem przez Polaków szyfru Enigmy.

W latach 19471958 powstawał kościół należący do parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła, który wchodzi w skład dekanatu służewskiego. W pobliżu świątyni znajduje się cmentarz.

W Pyrach przy ul. Kajakowej znajduje się Dzielnicowy Ośrodek Kultury.

Bibliografia[]

  • Jacek Krawczyk: Ursynów dawny i współczesny, Warszawa 2010, str. 30
  • Osiedle Pyry


Advertisement