Warszawikia
Advertisement
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy dzielnicy. Zobacz też: Rembertów (strona ujednoznaczniająca).

Podział Rembertowa według MSI

Herb Rembertowa

Stacja kolejowa Rembertów

Rembertów to licząca 22 688 (2008) mieszkańców dzielnica Warszawy, ograniczona granicami miasta od północy i wschodu, granicą zabudowy w Wesołej, ulicą Wspólną i Korkową, dalej skrajem Lasu Rembertowskiego od południa i ulicami Rekrucką, Marsa, Szeroką i Skorpiona od zachodu. Powierzchnia dzielnicy wynosi 19,30 km2. Urząd dzielnicy znajduje się przy al. gen. Chruściela "Montera" 28, a burmistrzem dzielnicy jest Agnieszka Kądeja.

Historia[]

Aleja Komandosów

W 1888 Rosjanie założyli na terenie dzisiejszej dzielnicy Rembertów poligon artyleryjski, którego nazwa wzięła się od jednego z imion Friedricha Wilhelma Remberta (Teodora) Berga. W 1915 istniała już osada Rembertów. Po odzyskaniu niepodległości, w pozostawionych przez armię rosyjską koszarach, rozlokowano jednostki Wojska Polskiego. W czasie wojny polsko-bolszewickiej znajdował się tu sztab dywizji piechoty gen. Władysława Junga. W latach dwudziestych XX wieku powstała w Rembertowie wytwórnia amunicji numer 2 "Pocisk" oraz Doświadczalne Centrum Wyszkolenia Piechoty. W roku 1924 było tu 1373 mieszkańców. Rembertów uzyskał prawa miejskie 1 kwietnia 1939. Miasto zamieszkiwało wtedy 24 tys. mieszkańców.

Oddziały Wermachtu zajęły miasto 14 września 1939. W czasie okupacji Rembertów należał do III Rejonu Związku Walki Zbrojnej - Armii Krajowej "Dęby", wchodzącego w skład VII Obwodu "Obroża". Większe akcje partyzanckie to obrona radiostacji Komendy Głównej AK oraz blokada Warszawskiego Węzła Kolejowego (Wieniec I). Na terenie Rembertowa Niemcy utworzyli siedem obozów (jenieckich i obozów pracy).

W latach 1944-1945 NKWD przystosowało niemiecki obóz pracy na terenie fabryki Pocisk i urządziło w nim obóz koncentracyjny dla żołnierzy AK i NSZ. Przetrzymywano w nim łącznie 8 000 Polaków (Obóz Specjalny NKWD numer 10). 21 maja 1945 odział AK rozbił więzienie i uwolnił 446 ludzi, przeznaczonych do wywiezienia do Rosji. W Rembertowie w czasach PRL znajdowała się baza Armii Radzieckiej, osłaniająca tranzyt wojskowy do NRD. W 1957 włączony do Warszawy jako część dzielnicy Praga Południe. Od 1994 do 2002 tworzył gminę Warszawa - Rembertów.

Obecnie[]

Rembertów należy (wraz z Wesołą i Wawrem) do najbardziej zielonych dzielnic stolicy. Na jej terenie znajduje się m.in. Las Rembertowski i wchodzący w jego skład rezerwat leśny Kawęczyn. Rembertów charakteryzuje się również niską zabudową. Do najważniejszych budowli należą elektrociepłownia Kawęczyn oraz Akademia Obrony Narodowej. Parafie rzymskokatolickie na terenie Rembertowa wchodzą w skład dekanatu rembertowskiego w diecezji warszawsko-praskiej.

Przez Rembertów przechodzi linia kolejowa Warszawa Wschodnia-Wołomin oraz Warszawa Wschodnia-Sulejówek-Mińsk Mazowiecki; do dzielnicy można dojechać także Szybką Koleją Miejską (do stacji Rembertów, trasa S2) oraz autobusami linii 143, 145, 168, 183, 199, 514. Linia 153 i 196 kursują tylko wewnątrz dzielnicy i są nazywane przez mieszkańców rembertowskimi liniami metra. W nocy do Rembertowa kursują autobusy linii N24 oraz jednokierunkowo N21 i N71 (N21 ze Starej Miłosnej do Centrum, N71 z Centrum do Woli Grzybowskiej).

W skład Rembertowa wchodzą rejony: Karolówka, Kawęczyn, Magenta, Mokry Ług, Nowy Rembertów, Stary Rembertów i Wygoda,

Linki zewnętrzne[]


Advertisement