Warszawikia
Advertisement

Romuald Gutt (ur. 6 lutego 1888 roku w Warszawie, zm. 3 września 1974 roku w Warszawie) - architekt, przedstawiciel modernizmu, profesor Akademii Sztuk Pięknych i Politechniki Warszawskiej, dziekan Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, członek Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Przeszłości. Jego imieniem nazwano jedną z ulic na Ursynowie (por. ulica Gutta).

Romuald Gutt kształcił się w Szwajcarii, w Zurychu ukończył szkołę średnią, a do 1908 roku studiował w Wyższej Szkole Technicznej w Winterthur. Jego debiutem architektonicznym był projekt polskiego pawilonu na wystawie w Rzymie w 1910 roku. Działał początkowo pod okiem Czesława Przybylskiego, a potem, w 1915 roku założył z Franciszkiem Krzywdą-Polkowskim szkołę sztuki zdobniczej, przez pewien czas wykładał architekturę krajobrazu na SGGW. Tworzył już od okresu międzywojennym, gdzie początkowo znajdował się pod wpływem "stylu dworkowego", jednak od 1926 roku tworzył w nurcie modernizmu, a za najważniejsze uważał funkcjonalność budynku. Projektował zarówno pojedyncze domy, jak i szkoły, obiekty użyteczności publicznej czy cmentarze wojenne. Za jego cechę charakterystyczną uważa się odsłoniętą cegłę oraz elementy konstrukcyjne budynków. Oprócz Warszawy, działał także na Kujawach (szczególnie w Ciechocinku) oraz w Wilnie.

W 1936 roku brał udział w konkursie artystycznym podczas Igrzysk Olimpijskich w Berlinie, w 1938 roku został profesorem nadzwyczajnym Akademii Sztuk Pięknych. Podczas wojny prowadził tajne wykłady na ASP i w Szkole Budowlanej. Po wojnie kontynuował tworzenie, wykładał ponadto na ASP i Politechnice. W latach 1944-1947 był dziekanem Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. W 1966 roku otrzymał pierwszą Honorową Nagrodę SARP (Stowarzyszenia Architektów Polskich). Został pochowany na cmentarzu Powązkowskim (kw. 6-IV-5).

Spośród jego dzieł poza Warszawą należy wymienić bank inwestycyjny w Toruniu, pływalnię solankowo-termalna oraz pocztę w Ciechocinku, szkołę powszechną w Piotrkowie Kujawskim, przebudowę domu marszałka Józefa Piłsudskiego w Zułowie, Kopiec Piłsudskiego w Krakowie oraz cmentarz-pomnik w Palmirach.

Dzieła w Warszawie[]

Gmach Warszawskiej Szkoły Pielęgniarek

Pawiak

Willa przy ul. Buskiej

Zabudowa placu Słonecznego

Linki zewnętrzne[]

Advertisement