Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement

Słoik – potoczne, lekceważące[1] określenie ludności napływowej zamieszkującej Warszawę.

Według Obserwatorium Językowego Uniwersytetu Warszawskiego definicja "słoika" to "młoda osoba pochodząca z małej miejscowości, zwykle z niezamożnej rodziny, osiedlająca się w dużym mieście, najczęściej w Warszawie, w celu podjęcia studiów lub pracy". Słowo pochodzi od nazwy szklanego naczynia – słoika – w których tak określane osoby przywożą jedzenie po wizycie w domu rodzinnym[1].

Określenie miało szansę zostać uwiecznione w postaci neonu "Warszawskie słoiki", który został zgłoszony do konkursu Neon dla Warszawy i zdobył w nim najwięcej głosów. Ostatecznie jednak projekt nie doczekał się realizacji z powodu kupowania głosów przez autorów, a zamiast niego powstał neon "Miło Cię widzieć" na moście Gdańskim[2]. Z określeniem "słoik" można się spotkać w mediach[3], nawiązuje do niego także nazwa portalu dla przyjezdnych warszawiaków "Warszawskie słoiki"[4].

Osoby przyjezdne nazywa się także pogardliwie warszawiakami spod Grójca[5].

Przypisy[]

  1. 1,0 1,1 Hasło "słoik", Obserwatorium Językowe Uniwersytetu Warszawskiego. Najnowsze Słownictwo Polskie. Autor: Jan Burzyński. Dostęp 25 kwietnia 2015 r.
  2. Ale ściema z głosowaniem na "Warszawskie Słoiki", Izabela Szymańska, Gazeta Wyborcza Warszawa, 24 października 2013 r. Dostęp 25 kwietnia 2015 r.
  3. Słoiki, czyli wojna "rodowitych" z "przyjezdnymi", Aleksandra Gumowska, Newsweek Polska, 17 listopada 2012 r. Dostęp 25 kwietnia 2015 r.
  4. Warszawskie słoiki. Portal warszawiaków prowincjonalnych. Dostęp 25 kwietnia 2015 r.
  5. Słoiki, Poradnia Językowa PWN. Dostęp 25 kwietnia 2015 r.
Advertisement