Warszawikia
Advertisement
Zabytek.png
nr w rej.
942-A

Ulica Francuska

Saska Kępa, obszar MSI

Kościół św. Andrzeja Boboli na ul. Nobla

Saska Kępa (niem. Sachsenhügel) – dzielnica historyczno-funkcjonalna. Sąsiaduje ze Skaryszewem, Kamionkiem, Grochowem, Kępą Gocławską i Gocławiem. Uważana jest za jeden z najpiękniejszych fragmentów Warszawy .Obecnie jest częścią dzielnicy administracyjnej Praga Południe.

Saska Kępa to także nazwa obszaru Miejskiego Systemu Informacji, który nie obejmuje Saskiej Kępy północnej i obejmuje Kępę Gocławską.

Od 2006 roku, w maju odbywa się tu festiwal "Święto Saskiej Kępy".

Nazwa[]

Nazwa pochodzi od osadników saskich, sprowadzających się tutaj za czasów dynastii saskiej w XVIII wieku. Wcześniej nazywano to miejsce kępą olenderską, bądź holenderską. Było to związane z osadnikami pochodzącymi z terenów Niderlandów, bądź Dolnych Niemiec. Byli oni członkami kościoła mennonickiego. Uciekali do Polski przed prześladowaniami religijnymi i zasiedlali trudno dostępne tereny zalewowe, a takim był teren obecnej Saskiej Kępy. W Warszawie osiedlali się też na terenie Kępy Zawadowskiej, gdzie do tej pory istnieje stary Cmentarz Ewangelicki w Kępie Zawadowskiej. Kępa to tradycyjna nazwa wysp na Wiśle.

Historia[]

Pierwotnie Saska Kępa była wyspą na Wiśle ("kępą"). Jezioro Kamionkowskie jest pozostałością starorzecza, które kiedyś oddzielało wyspę od stałego lądu. W 1628 roku miały miejsce pierwsze próby zasiedlenia "kępy" przez osadników "olenderskich". Na sztychu z XVII w. widoczna jest osada Kępa na wprost Skaryszewa. Później istniał tu most na łasze łączący Skaryszew z Saską Kępą. W XVII w. na terenie dzisiejszego Parku Paderewskiego znajdował się dworek królewicza Jakuba Sobieskiego (urodzonego w Paryżu). W XVIII wieku tereny te były własnością królów z dynastii saskiej. Długo nie było tu regularnej zabudowy, z powodu wylewów Wisły na ten niski teren. Saska Kępa byłą miejscem odpoczynku warszawiaków. Dopiero początek XX wieku przyniósł zmiany. Zbudowano Most Poniatowskiego, a Wał Miedzeszyński uniemożliwił zalewanie. Na miejscu pastwiska miejskiego "zwanego Skaryszewskie" (będącego zapleczem targów bydła w Skaryszewie), założono Park Skaryszewski. W 1916 roku Saską Kępę włączono do Warszawy i od tego momentu nastąpił gwałtowny rozwój terenu w ramach 17. okręgu Grochów, największego w Warszawie. W miarę budowy dzielnicy konieczne stało się, ze względu na odległość, ustanowienie posterunku pomocniczego obsługującego okręg XVII komisariatu Policji Państwowej pod adresem Kryniczna 28. W 1928 okręg 17 wraz z innymi prawobrzeżnymi wszedł w skład powiatu grodzkiego ("starostwa") Praga. II wojna światowa nie przyniosła Saskiej Kępie większych zniszczeń i dlatego do tej pory istnieje tu zwarta zabudowa z okresu międzywojennego. W czasie powojennym była zapleczem odbudowującej się Warszawy wraz z innymi niezburzonymi dzielnicami.

Ważniejsze miejsca i obiekty[]

Linki zewnętrzne[]


Advertisement