Warszawikia
Advertisement
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy stacji metra. Zobacz też: Centrum i Zespół przystankowy Centrum.

Peron stacji "Centrum" (kierunek Kabaty)

Perony stacji "Centrum"

Plac przed południowym wejściem na stację

Stacja A-13 Centrum – stacja I linii metra położona w Śródmieściu Północnym w dzielnicy Śródmieście, pod ul. Marszałkowską, między Alejami Jerozolimskimi a ul. Złotą.

Stacja "Centrum" powstała w latach 1996-1998 w ramach budowy kolejnego odcinka I linii metra z jedną stacją, została uruchomiona 26 maja 1998 roku. Powstały wówczas tory odstawcze ze stacją, służące do zawracania pociągów – była to wówczas północna stacja końcowa I linii metra aż do 11 maja 2001 roku, kiedy to otwarto odcinek do stacji Ratusz Arsenał. W ramach budowy powstał też krótki odcinek tunelu, który od 2012 roku jest łączony z II linią metra – w związku z tymi pracami w lipcu i sierpniu 2013 roku stacja była całkowicie wyłączona z użytkowania[1]. Dnia 28 lutego 2014 roku w nocy na stacji odbyły się duże ćwiczenia straży pożarnej i policji[2]. W przyszłości, po 2018 roku wybudowane ma zostać też przejście podziemne na stację Warszawa Śródmieście[3].

Stacja "Centrum" jest stacją dwukondygnacyjną (perony i galeria handlowa), dwuperonową, czteronawową z trzema rzędami słupów – jednym pośrodku oraz dwoma wzdłuż ścian bocznych, perony mają długość 120 metrów i szerokość 7 metrów. Jej powierzchnia wynosi 25 520 m2, a kubatura 145 300 m3, jest utrzymana w kolorach żółtym, brązowym i granatowym. Dodatkowo jest też najgłębszą stacją I linii metra – znajduje się 18 metrów pod ziemią, poniżej tunelu średnicowego. Windy dla niepełnosprawnych znajdują się po południowej stronie stacji, tuż obok przejścia podziemnego pod rondem Dmowskiego, do którego również prowadzą windy i schody.

Stacja "Centrum" posiada również galerię handlową, na której znajdują się liczne sklepiki, bankomat, komisariat policji, filia urzędu pocztowego nr 1 oraz Ogólnomiejski Punkt Obsługi Mieszkańców. Ciekawotską jest fakt, że budowniczowie przystanku kolejowego Warszawa Śródmieście pozostawili rezerwę terenu pod przejście na przyszłą stację metra.

Pierwszy pociąg w kierunku Młocin odjeżdża o 5:07, a ostatni o 0:30 (w sobotę 0:35), natomiast w kierunku Kabat pierwszy wyrusza o 5:17, a ostatni o 0:27 (w piątek i sobotę 0:32). Pierwszy nocny kurs weekendowy w stronę Młocin odjeżdża o 0:35, a ostatni o 2:50, natomiast w stronę Kabat pierwszy jedzie o 0:32, a ostatni o 3:02. Stacja tworzy węzeł z zespołem Centrum oraz stacją Warszawa Śródmieście.

Przypisy[]

Linki[]


Advertisement