Warszawikia
Advertisement
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy stacji metra. Zobacz też: Warszawa Gdańska i Zespół przystankowy Dworzec Gdański.

Peron stacji "Dworzec Gdański"

Stacja A-17 Dworzec Gdański – stacja I linii metra położona na Muranowie w dzielnicy Śródmieście, pod ul. Słomińskiego przy skrzyżowaniu z ul. Dawidowskiego i stacją Warszawa Gdańska. W pobliżu południowego wejścia na stację, w ciągu północnej jezdni ulicy Słomińskiego, zlokalizowano 2 strefy Kiss and Ride: jedna, na 3 pojazdy, w zatoce po wschodniej stronie wiaduktu w ciągu ulicy Mickiewicza, druga, na 2 pojazdy, przed Dworcem Gdańskim.

Stacja "Dworzec Gdański" powstała w latach 2001-2003 w ramach budowy przedłużenia I linii metra w kierunku północnym, została oddana do użytku 20 grudnia 2003 roku. Wraz ze stacją powstały tory odstawcze umożliwiające zawracanie pociągów, a do 8 kwietnia 2005 roku była północną stacją końcową I linii metra, nie wybudowano jednak podziemnego połączenia ze stacją kolejową oraz z Żoliborzem. Stację zaprojektował Stefan Kuryłowicz, a wykonało ją konsorcjum Budimex S.A., Budexport Sp. z o.o. i BE Energobudowa S.A.

Budowę 170-metrowego przejścia podziemnego na perony i na Żoliborz, w kierunku przedłużonej ul. Kokarda, rozpoczęto w październiku 2009 roku, choć porozumienie w tej sprawie z PKP podpisano ponad rok wcześniej. Początkowo zakładano, że będzie ono gotowe we wrześniu 2010 roku[1], jednak prace dobiegły końca w grudniu, a tunel otwarto dla podróżnych 28 lutego 2011 roku[2].

Stacja "Dworzec Gdański" jest stacją dwukondygnacyjną (peron i galeria handlowa), dwunawową z jednym rzędem słupów i z jednym peronem o długości 120 metrów i szerokości 12 metrów. Jej powierzchnia wynosi 6 864 m2, a kubatura 43 900 m3, jest utrzymana w kolorach szarości i srebra. Windy dla niepełnosprawnych znajdują się wraz z wejściami do stacji, po obu stronach ul. Słomińskiego, na środku przy przystankach tramwajowych oraz od strony ul. Kokarda. Galeria handlowa jest jednocześnie przejściem podziemnym.

Pierwszy pociąg w kierunku Młocin odjeżdża o 5:13, a ostatni o 0:37 (w piątek i sobotę 0:42), natomiast w kierunku Kabat pierwszy wyrusza o 5:11, a ostatni o 0:21 (w piątek i sobotę 0:26). W weekendowe noce pierwszy pociąg odjeżdża w stronę Młocin o 0:42, a ostatni o 2:57, natomiast w stronę Kabat pierwszy wyrusza o 0:26, a ostatni o 2:56. Stacja tworzy węzeł komunikacyjny wraz z zespołem Dworzec Gdański.

Przypisy

Linki zewnętrzne[]


Advertisement