Warszawikia
Advertisement
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy stacji metra. Zobacz też: Osiedle Imielin i Zespół przystankowy Metro Imielin.

Peron stacji "Imielin"

Stacja A-3 Imielin (pierwotna planowana nazwa Ursynów Południowy[1]) – stacja I linii metra położona na Imielinie w dzielnicy Ursynów, pod al. Komisji Edukacji Narodowej, między ul. I. Gandhi a ul. Benedykta Polaka.

Historia[]

Stacja "Imielin" powstała w latach 1983-1995 w ramach budowy pierwszego odcinka I linii metra, została wraz z nią uruchomiona 7 kwietnia 1995 roku. W 1999 roku wizerunek stacji metra "Imielin" znalazł się na nowojorskich kartach miejskich – tym samym warszawskie metro zostało jako 46. uhonorowane kolekcjonerską kartą miejską wydaną przez Municipal Transport Authority. W lutym 2012 roku w pobliżu stacji uruchomiono parking Parkuj i Jedź.

Od 17 sierpnia 2015 roku na stacji znajdują się linie prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących[2].

Opis stacji[]

Wejście na stację od strony północno-wschodniej

Stacja "Imielin" jest stacją jednokondygnacyjną, dwunawową z rzędem słupów pośrodku z jednym peronem o długości 120 metrów i szerokości 10 metrów. Jej powierzchnia wynosi 11 200 m2, a kubatura 50 500 m2, jest utrzymana w kolorach żółto-zielonych. Pochylnie dla niepełnosprawnych znajdują się po południowej stronie stacji przy al. Komisji Edukacji Narodowej, winda prowadzi z przejścia podziemnego na peron stacji a następnie po wyjściu ze stacji jest winda która prowadzi z poziomu -1 na powierzchnie (tylko po stronie południowej) – w 2014 roku powstać miały dodatkowe windy na powierzchnię, jednak przetarg na ich wybudowanie rozpisano dopiero w lutym 2015 roku, a firmę wybrano kilka tygodni później – prace zaczęły się w maju[3], a zakończyły się w październiku.

Pierwszy pociąg w kierunku Młocin odjeżdża o 5:04, a ostatni o 0:14 (w piątek i sobotę 0:19), natomiast w kierunku Kabat pierwszy wyrusza o 5:34, a ostatni o 0:44 (w piątek i sobotę 0:49). Nocne weekendowe kursy w stronę Młocin zaczynają się o 0:19, a kończą o 2:34, natomiast w stronę Kabat pierwszy pociąg odjeżdża o 0:49, a ostatni o 3:19. Stacja tworzy węzeł wraz z zespołem Metro Imielin oraz parkingiem Parkuj i Jedź "Metro Imielin".

Przypisy

Linki zewnętrzne[]


Advertisement