Warszawikia
Advertisement
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy stacji metra. Zobacz też: Młociny (strona ujednoznaczniająca), Zespół przystankowy Metro Młociny.

Peron stacji "Młociny"

Peron stacji "Młociny"

Budowa stacji (04.2007)

Pawilon wyjściowy

Stacja A-23 Młociny (pierwotna planowana nazwa Młociny Huta[1]) – stacja I linii metra położona pod Hutą w dzielnicy Bielany.

Budowa stacji "Młociny" rozpoczęła się podpisaniem umowy 14 czerwca 2006, a według pierwotnych planów jej budowa miała zakończyć się w 20 miesięcy od tego dnia – w lutym 2008 roku, wobec czego stacja miałaby zostać otwarta w kwietniu 2008 roku. Rozpoczęcie budowy opóźnił jednak spór z właścicielem znajdującej się na terenie budowy budki z kolekturą Lotto – w kolekturze od kilkudziesięciu lat pracował niewidomy emerytowany pracownik pobliskiej Huty Warszawa, który stracił wzrok będąc pracownikiem zakładu. Huta pozwoliła prowadzić mu na swym gruncie punkt Lotto w ramach odszkodowania za wypadek przy pracy. Ostatecznie budkę udało się zlikwidować – budowę ukończono ostatecznie 24 września, a otwarcie stacji nastąpiło 25 października 2008 roku. Na początku grudnia 2011 roku na terenie stacji otwarto specjalne kąciki z miejscem do przewijana dzieci[2], zaś w październiku 2012 roku pobliska huta zaproponowała, aby nadać stacji bardziej adekwatną nazwę Młociny-Huta[3]. Na tę propozycję w 2014 roku zgodziła się Komisja Nazewnictwa Rady Miasta[4].

Stacja "Młociny" jest stacją jednokondygnacyjną o długości 142 metrów z dwoma bocznymi peronami o długości 120 metrów i szerokości 4,5 metra. Wystrój stacji został utrzymany w odcieniach zimnej szarości z kamiennymi posadzkami i ścianami oraz ciągiem podświetlanych filarów w kształcie kielichów, podtrzymujących betonowy sufit. Wejście na stację umożliwiono za pomocą dwóch skrajnie rozlokowanych pawilonów wejściowych o elewacjach z kamiennych bloków umieszczonych za stalową siatką, z wnętrzami utrzymanymi w odcieniach szarości z detalami imitującymi drewno.

Pierwszy pociąg w kierunku Kabat wyrusza stąd o 5:00, a ostatni o 0:10 (w piątek i sobotę 0:15), w weekendowe noce pierwszy skład rusza o 0:15, a ostatni o 2:45. Stacja tworzy węzeł z zespołem przystankowym Metro Młociny oraz parkingiem Parkuj i Jedź.

Przypisy

Linki zewnętrzne[]


Advertisement