Warszawikia
Advertisement
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy stacji metra. Zobacz też: Politechnika Warszawska, Plac Politechniki i Zespół przystankowy Metro Politechnika.

Peron stacji "Politechnika"

Tablica poświęcona Janowi Podoskiemu

Wejście na Polu Mokotowskim do dawnej głównej dyspozytorni metra

Stacja A-11 Politechnika (pierwotna planowana nazwa Wawelska[1]) – stacja I linii metra położona w Śródmieściu Południowym w dzielnicy Śródmieście, pod ul. Waryńskiego, między ul. Kaczyńskiego a ul. Nowowiejską.

Stacja "Politechnika" powstała w latach 1983-1995 w ramach budowy pierwszego odcinka I linii metra, została wraz z nią uruchomiona 7 kwietnia 1995 roku. Obok stacji znalazł się tor odstawczy (nocuje tutaj jeden z pociągów), umożliwiający zawracanie pociągów – dlatego też była to początkowo północna stacja końcowa linii aż do 26 maja 1998 roku, kiedy to otwarto odcinek do stacji Centrum. Od początku działała tutaj też główna dyspozytornia, jednak ze względu na liczne ograniczenia przestrzenne została ona przeniesiona w grudniu 2007 roku na Kabaty, na teren stacji techniczno-postojowej. W 2015 roku na ścianie przejścia podziemnego pojawiła się ceramiczna mozaika z wypalanych kafli z panoramami Stambułu i Warszawy, dar tureckiej ambasady z okazji 600-lecia nawiązania stosunków polsko-tureckich[2].

Mozaika Metro Politechnika.jpg

Stacja "Politechnika" jest stacją jednokondygnacyjną, jednonawową, bezsłupową z jednym peronem o długości 120 metrów i szerokości 11 metrów. Jest lekko wygięta w łuk, jej powierzchnia wynosi 14 900 m2, a kubatura 91 100 m3, jest utrzymana w kolorach szarości. Winda dla niepełnosprawnych znajduje się po południowej stronie stacji na wschodnim brzegu ul. Waryńskiego przy rondzie Jazdy Polskiej.

Pierwszy pociąg w kierunku Młocin wyrusza stąd o 5:04, a ostatni o 0:28 (w piątek i sobotę 0:33), natomiast w kierunku Kabat pierwszy wyjeżdża o 5:19, a ostatni o 0:29 (w piątek i sobotę 0:34). Pierwszy nocny kurs weekendowy wyrusza w stronę Młocin o 0:33, a ostatni o 2:48, natomiast w stronę Kabat pierwszy wyjeżdża o 0:34, a ostatni o 3:04. Stacja tworzy węzeł komunikacyjny z zespołem Metro Politechnika.

Przypisy[]

Linki zewnętrzne[]


Advertisement