Warszawikia
Advertisement
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy stacji metra. Zobacz też: Osiedle Wawrzyszew.

Peron stacji „Wawrzyszew”

Południowy pawilon wejściowy

Stacja A-22 Wawrzyszew (pierwotna planowana nazwa Fortowa[1]) – stacja I linii metra położona na pograniczu Wawrzyszewa i Wrzeciona w dzielnicy Bielany, pod ul. Kasprowicza, między ul. Lindego a ul. Dantego Alighieri.

Budowa stacji „Wawrzyszew” wraz z tunelem rozpoczęła się 31 maja 2006 roku i według pierwotnych planów miała trwać 15,5 miesiąca – ich ukończenie zaplanowane było na 15 października 2007 roku, a ich włączenie do ruchu pasażerskiego powinno nastąpić około 30 dni później. Ze względu jednak na opóźnienia przy budowie stacji Słodowiec, stację ostatecznie otwarto wraz z całym końcowym odcinkiem I linii metra 25 października 2008 roku.

Stacja „Wawrzyszew” jest stacją jednokondygnacyjną o długości 149 metrów z dwoma bocznymi peronami o długości 120 metrów i szerokości 4,5 metra. jest położona bezpośrednio pod poziomem gruntu. Perony utrzymane są w odcieniach zimnej szarości, wykończone głównie kamieniem, a między torami znajdują się podświetlane filary w kształcie kielichów, podtrzymujące betonowy sufit. Zejście odbywa się przez dwa skrajnie rozlokowane pawilony wejściowe z windami, wybudowane z szarej cegły, obrośnięte przez pnącza, których wnętrza utrzymane są w odcieniach intensywnych czerwieni i pomarańczy.

Pierwszy pociąg w kierunku Młocin odjeżdża stąd o 5:09 (w sobotę i niedzielę 5:15), a ostatni o 0:46 (w piątek i sobotę 0:51), natomiast w kierunku Kabat pierwszy wyrusza o 5:01, a ostatni o 0:11 (w piątek i sobotę 0:16). W weekendowe noce pierwszy skład w stronę Młocin odjeżdża o 0:51, a ostatni o 3:06, natomiast w stronę Kabat pierwszy skład wyjeżdża o 0:16, a ostatni o 2:46. Stacja tworzy węzeł z zespołem Metro Wawrzyszew. W styczniu 2014 roku otwarty został również parking Parkuj i Jedź obok stacji.

Galeria[]

Przypisy

Linki zewnętrzne[]


Advertisement