Warszawikia
Advertisement

Ulica Nowoursynowska (rejon SGGW)

Kościół św. Katarzyny

Stary Służew – dawna wieś, dzisiaj osiedle i obszar MSI na Ursynowie.

Historia[]

Wcześniej nie występowało rozróżnienie pomiędzy Starym Służewem, a Służewem właściwym – pierwsze zapiski o osadnictwie pojawiły się w 1065, kiedy Bernardyni założyli w tym miejscu ośrodek misyjny.

W XIII wieku erygowano we wsi Służewo parafię św. Katarzyny, która przetrwała w tym samym miejscu po dziś dzień. Znajduje się za nim Cmentarz Służewski. W XIX wieku na skarpie wiślanej powstał Gucin Gaj.

W 1998 roku planowano nadać nowo tworzonemu obszarowi MSI nazwę „Stary Ursynów”, ale została skorygowana w marcu 2003 roku.

Charakterystyka[]

Obszar MSI jest ograniczony ulicami Ciszewskiego, al. Rodowicza „Anody”, południową granicą Chłapowskiego, ponownie Rodowicza, Doliną Służewiecką, wschodnią granicą Gucin Gaju, Arbuzową i zachodnią granicą rezerwatu Skarpa Ursynowska.

Główną arterią osiedla jest ul. Nowoursynowska (poszerzona do dwóch pasów w każdą stronę w 2011), która przecina tereny należące do Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

W osi wschód-zachód przebiega ul. Ciszewskiego, która ma w przyszłości zostać przedłużona do ul. Branickiego w Miasteczku Wilanów.

Zobacz też[]


Advertisement