Warszawikia
Advertisement
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy toru wyścigowego. Zobacz też: zespół przystankowy Tor Służewiec.

Tor wyścigów konnych (2010)

Tor wyścigów konnych Służewiec - tor wyścigowy znajduje się na terenie Służewca, ale formalnie przypisany do obszaru MSI Ursynów Północny.

Wyścigi konne odbywają się od połowy kwietnia do drugiej połowy listopada.

Do 1938 r. wyścigi konne odbywały się na Polu Mokotowskim, ale zła infrastruktura oraz większe zainteresowanie sportem sprawiło, że postanowiono znaleźć nową lokalizację. Poszukiwania trwały wiele lat i zakończyły się wyborem miejsca na Służewcu. W 1926 r. Towarzystwo Zachęty do Hodowli Koni w Polsce zakupiło 150 ha ziemi za kwotę 590 000 zł., a pierwszy wyścig odbył się 3 czerwca 1939 r. Ostatnia gonitwa miała miejsce 31 sierpnia, dzień przed wybuchem II wojny światowej. W czasie wojny na terenie stadionu stacjonowały odwodowe oddziały SS.

Głównym projektantem założenia był warszawski architekt hrabia Zygmunt Plater-Zyberk, który zaprojektował nowoczesny zespół łączący modny w latach 30. XX wieku styl funkcjonalistyczny i styl okrętowy. Założenie, bez wyraźnych dominant, składa się z dwóch torów (piaszczystego toru treningowego, położonego na osi wschód – zachód oraz głównego, trawiastego toru o długości 2200 m, na którym odbywają się wyścigi płaskie, położonego na osi północ-południe wzdłuż ul. Puławskiej) i trzech trybun. Trybuny skierowane na wschód w celu uniknięcia popołudniowego nasłonecznienia różnią się przeznaczeniem dla różnych grup użytkowników.

Mur od strony Puławskiej jest wykorzystywany przez grafficiarzy, niektórzy nazywają go swoistą galerią najwybitniejszych polskich twórców graffiti. W weekendy w okresie wiosenno-letnim podczas gonitw na parkingu swoją trasę kończy linia „300”, w inne dni najbliżej zlokalizowane przystanki należą do zespołu Wyścigi.

Linki zewnętrzne[]

Advertisement