Warszawikia
Advertisement

Trasa Armii Krajowej na wysokości ul. Głębockiej (2007)

Trasa Armii Krajowej na wysokości ul. Kolektorskiej (2008)

Trasa Armii Krajowej – trasa mostu Grota-Roweckiego. Jest to trasa szybkiego ruchu od Południowej Obwodnicy Warszawy w Morach do ul. Piłsudskiego w Markach i będzie częścią ekspresowej obwodnicy Warszawy, trasy ekspresowej S8 oraz drogi transeuropejskiej E67. W jej skład wchodzą trasa Powązki-Konotopa, al. Armii Krajowej, most gen. Stefana Grota-Roweckiego oraz ul. Toruńska. Trasa początkowo nazywała się Trasa Toruńska od nazwy ul. Toruńskiej, później jej patronem została Armia Krajowa od nazwy alei Armii Krajowej, także wchodzącej w skład trasy. Użycie nazw ulic składowych i zmiana nazwy powoduje zamieszanie w nazewnictwie.

Budowa trasy na wysokości ul. księcia Janusza, 24 czerwca 2009

Przebudowa trasy na wysokości ul. Ojca Aniceta, 26 marca 2010

Budowę pierwszych odcinków trasy przedsięwzięto w maju 1976 roku w ciągu ul. Toruńskiej, a w 1981 roku gotowy był pierwszy odcinek z mostem Grota-Roweckiego. Prace znacznie spowolniły i w 1983 roku zostały przerwane, a wybudowane odcinki charakteryzowały się słabą jakością wykonania – już w 1982 roku trzeba była zamknąć dwie z czterech estakad nad Żeraniem, ponieważ zaczęły się rozpadać. Do pozostałych planów powrócono dopiero w latach 90. XX wieku. W 1990 roku oddano do użytku odcinek między Wybrzeżem Gdyńskim a Słowackiego, a w 1995 roku trasę dociągnięto do ul. Broniewskiego. W międzyczasie powstał "budżetowy" odcinek trasy od Jagiellońskiej do Radzymińskiej, gdzie ukończono jedynie rozpoczęte węzły, a zrezygnowano z wiaduktów nad Łabiszyńską, z których pozostały jedynie ziemne nasypy i kikuty filarów przyszłych wiaduktów. W 2001 roku otwarto odcinek trasy w ciągu al. Prymasa Tysiąclecia. Fatalne wykonanie oraz zły stan techniczny obiektów inżynieryjnych wskazywały jednak na konieczność jak najszybszego rozpoczęcia przebudowy trasy.

Pierwszym elementem dostosowania trasy do klasy drogi ekspresowej S8 było rozpoczęcie 22 stycznia 2008 roku budowy Trasy Powązki-Konotopa, a kolejny etap rozpoczęto 17 września 2009 roku przebudową ul. Toruńskiej[1] – w ramach prac przebudowano wszystkie wiadukty oraz wzniesiono nowy wiadukt nad ul. Łabiszyńską, z którego uprzednio zrezygnowano, ponadto odcinek trasy na wysokości osiedla Bródno został ukryty w ograniczającej hałas szklano-stalowej tubie. Takie rozwiązanie zastosowano na tak szeroką skalę po raz pierwszy w Europie. Na początku 2011 roku otwarta została Trasa Powązki-Konotopa, a w 2012 roku gotowa była ul. Toruńska. Następnym etapem była przebudowa mostu Grota-Roweckiego i al. Armii Krajowej, a prace rozpoczęły się w październiku 2013 roku i trwały do października 2015 roku.

Trasa docelowo rozpoczynać będzie swój bieg od węzła drogowego z autostradą A2 w kierunku Berlina oraz Południową Obwodnicą Warszawy (S2) w kierunku Brześcia. Następnie pokieruje się na północny wschód, gdzie krzyżować będzie się w następujący sposób:

Przypisy[]

Zobacz też[]

Linki zewnętrzne[]

Advertisement