Warszawikia
Advertisement
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy trasy. Zobacz też: Most Siekierkowski oraz Ulica Siekierkowska.

Trasa Siekierkowska w rejonie ul. Gwintowej

Trasa Siekierkowska w rejonie ul. Ostrobramskiej

Trasa Siekierkowska – trasa szybkiego ruchu, która biegnie od węzła z al. Witosa i ul. Czerniakowską do węzła z ul. Marsa, ul. Płowiecką i ul. Ostrobramską.

Jej długość wynosi 8,1 kilometra, zaś nazwa Trasa Siekierkowska odnosi się do następujących arterii: al. Wieniawy-Długoszowskiego, Most Siekierkowski oraz al. Becka.

Historia[]

Najstarsze pomysły dotyczące połączenia Grochowa z Mokotowem pojawiły się już na początku XX wieku, w 1916 roku. W okresie międzywojennym opracowano bardziej szczegółowe plany przyszłej drogi – mapa z 1935 roku (część 1, część 2) przewiduje trasę biegnącą od pl. Bernardyńskiego przez Siekierki (w rejonie dzisiejszej ul. Rodzynkowej) mostem na Pragę, gdzie dalej kierowałaby się rejonem dzisiejszej ul. Afrykańskiej na Kępę Gocławską, gdzie wchodziłaby na Grochów pomiędzy ulicami Cyrklową i Bracławską, by dalej pobiec łukiem ku Grochowskiej. Ówczesne plany nie pokrywały się ani z dzisiejszym przebiegiem trasy, ani z przebiegiem dzisiejszej Trasy Łazienkowskiej.

Druga wojna światowa na długie lata przekreśliła możliwość realizacji inwestycji, a w PRL-u taka trasa była niepotrzebna, dużo konieczniejsza okazała się wybudowana w latach 70. XX wieku Trasa Łazienkowska. Dopiero budowa osiedla Ursynów wymogła powrót do dawnego pomysłu trasy na tzw. łuku siekierkowskim. W 1982 roku rozpoczęto projektowanie trasy, uwzględniono ją w planie zagospodarowania.

Budowa trasy ruszyła jednak dopiero 1 marca 2000 roku, tego dnia wmurowano kamień węgielny. Realizacja pierwszego odcinka od ul. Czerniakowskiej do ul. Wał Miedzeszyński wraz z drogami dojazdowymi oraz podwieszanym mostem potrwała ponad dwa lata, jej oficjalnego otwarcia 22 września 2002 roku dokonał prezydent RP Aleksander Kwaśniewski. Kolejnym etapem było otwarte 25 stycznia 2005 roku przedłużenie trasy do węzła z ul. Bora-Komorowskiego, po czym ruszyła budowa odcinka do ul. Ostrobramskiej, gdzie jednocześnie rozpoczęto budowę ogromnego węzła z kilkoma wiaduktami oraz rozległym rondem. Pierwotne plany zakładały ukończenie całości w 2006 roku, opóźnienia wymogły jednak przesunięcie tego terminu na później.

Budowa węzła z ul. Marsa, 19 marca 2010

Dnia 29 lipca 2006 roku oddano do użytku nitkę w stronę północno-wschodnią, do węzła "Marsa", natomiast 17 października nitkę w stronę przeciwną. Dnia 21 czerwca 2007 roku gotowe były wiadukty łączące ul. Płowiecką z ul. Ostrobramską oraz z Trasą Siekierkowską, zaś 30 października oddano do użytku tymczasowy łącznik Trasy Siekierkowskiej, umożliwiający przejazd pomiędzy ul. Polską a węzłem z przyszłą al. Polski Walczącej.

Budowa węzła z ul. Marsa, 19 marca 2010

Ostatnim etapem inwestycji była budowa ronda u zbiegu Marsa z Płowiecką i Ostrobramską oraz wiaduktów pomiędzy Marsa i Trasą Siekierkowską. Ich budowa została opóźniona ze względu na protesty właściciela komisu Bogdan Car, który długo nie pozwalał na zajęcie jego terenu. Udało się to dopiero 30 października 2008 roku. Równocześnie 15 października 2008 rozstrzygnięto przetarg na budowę brakujących elementów węzła, wygrało go konsorcjum z firmą Warbud na czele. Budowa węzła, pomimo opóźnień w opuszczeniu niezbędnego terenu przez komis Bogdan Car, ruszyła w lutym 2009 roku. Dnia 6 marca 2010 roku otwarto rondo u zbiegu Marsa, Ostrobramskiej, Płowieckiej i Trasy Siekierkowskiej[1], a 30 października wiadukty nad rondem wpadające w ulicę Marsa[2]. Ostatnia część inwestycji, czyli instalacja sygnalizacji świetlnej oraz dokończenie budowy przejść podziemnych, znacznie się opóźniła[3], oddane do użytku zostały one dopiero w połowie czerwca 2011 roku[4].

W 2019 uruchomiono węzeł z al. Polski Walczącej, bezpośrednie połączenie z Czerniakowską i Gagarina. Pozostawiono połączenie węzła z ul. Polską.

Po 2020 roku przy węźle z ul. gen. T. Bora-Komorowskiego i pobliskim krańcu Gocław powstanie stacja drugiej linii metraGocław.

Nazwa[]

Nazwa trasy pochodzi od osiedla na warszawskim Mokotowie o nazwie Siekierki, poprzez które przechodzi kluczowy odcinek drogi. Nazwa "Trasa Siekierkowska" była na początku oficjalną nazwą dla całej trasy, inaczej niż np. w przypadku Trasy Łazienkowskiej czy Trasy W-Z, gdzie odcinkowo wprowadzono nowe lub istniejące nazwy ulic i alej. Przez długi czas próby nadania poszczególnym odcinkom nazw nie powodziły się – 26 czerwca 2006 stowarzyszenie KoLiber zaproponowało, by wawerskiej stronie Trasy Siekierkowskiej nadać imię Ronalda Reagana, ostatecznie jednak żadnej z tych propozycji nie uwzględniono

Sytuacja zmieniła się dopiero w sierpniu 2009 roku, kied to zaproponowano, aby lewobrzeżny odcinek Trasy nazwać aleją Józefa Becka, dla upamiętnienia 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Na zmianę zgodziła się Rada Miasta w głosowaniu z 27 sierpnia[5] i zmiana weszła w życie. Bez nazwy pozostała gocławska część trasy, której 22 listopada 2012 roku nadano nazwę al. gen. Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego[6].

Przebieg[]

Trasa Siekierkowska na wysokości Gocławia (od mostu Siekierkowskiego w kierunku ul. Płowieckiej)

Trasa Siekierkowska po zmroku

Trasa Siekierkowska, jako część Obwodnicy Miejskiej, rozpoczyna się węzłem z aleją Witosa (która jest ciągiem dalszym obwodnicy) oraz Czerniakowską. Trasa biegnie w następujący sposób:

Końcowe węzły Trasy są trzypoziomowe i mocno skomplikowane, szczególnie ten na Gocławku. Umożliwia on bezkolizyjny zjazd na ul. Płowiecką w kierunku Lublina, Siedlec i Terespola, w przyszłości, po zakończeniu przebudowy skrzyżowania, także w kierunku Rembertowa.

Po lewej stronie Wisły Trasa Siekierkowska przebiega na estakadach, opierając się tylko miejscami na ziemnych nasypach. Trasa ma po 3 pasy ruchu w każdym kierunku oraz kilka zatoczek i bezkolizyjnych zjazdów. Dołem przebiegają chodniki dla pieszych oraz ścieżki rowerowe.

Ciekawostki[]

  • Trasa Siekierkowska oraz Trasa Łazienkowska mają bardzo podobną długość - wynosi ona w obu przypadkach około 8,1 kilometra.

Galeria[]

Przypisy[]

Linki zewnętrzne[]

Advertisement