Warszawikia

This wiki's URL has been migrated to the primary fandom.com domain.Read more here

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy ulicy. Zobacz też: Zespół przystankowy Łotewska.

Ulica Łotewska – długa na około 225 metrów uliczka położona w starej części Saskiej Kępy w dzielnicy Praga Południe. Biegnie wzdłuż Wału Miedzeszyńskiego począwszy od ulicy Walecznych, na północ do ulicy Jakubowskiej. Krzyżuje się prostopadle jedynie z ulicami Czeską i Berezyńską.

Nazwa ulicy upamiętnia Łotwę, kraj nad Morzem Bałtyckim, który uzyskał niepodległość w 1918 roku, co upamiętniono ulicą, podobnie jak wiele innych krajów, które wówczas uzyskały niepodległość.

Jak wynika z planu Lindleya jest obok ulicy Saskiej najstarszą drogą na Kępie.

Początek zabudowy na tej ulicy sięga lat 30. XX wieku. Po wojnie wiele parcel pozostało niezabudowanych. Pomiędzy budynkiem na rogu Łotewskiej (dom przy Walecznych 3) i Walecznych a Jakubowską stały tylko dwa domy - nr 15 oraz nr 11, gdzie znajdował się m.in. mały sklepik Pani Celejowej. Natomiast na pozostałej części zachodniej pierzei Łotewskiej były łąki. Zaczęto je zabudowywać w latach 60. XX wieku niewielkimi segmentami. W latach 90. powstały domy mieszkalne na rogu z ulicą Jakubowską (do tego czasu na wschodnim rogu mieścił się mały warsztat samochodowy). Ostatni budynek powstał już w XXI wieku i obecnie znajdują się tam biura wydawnictwa "Wiedza i Praktyka".

Łotewska jest pierwszą z ulic Saskiej Kępy, patrząc od strony Wisły i Stadionu Narodowego. Wzmożony ruch na równoległym Wale Miedzeszyńskim wymógł na władzach dzielnicy postawienie ekranów dźwiękoszczelnych co spowodowało, że ta niewielka uliczka znów jest cicha. Ulica Łotewska jest dwukierunkowa.

Podczas przebudowy ulicy Francuskiej na ulicy Wał Miedzeszyński znajdował się przystanek Łotewska 51.

Obiekt zabytkowy[]

Advertisement