Warszawikia
Advertisement
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy ulicy. Zobacz też: osiedle Annopol, zespół przystankowy Annopol, zajezdnia tramwajowa Annopol.

Ulica Annopol (okolice ul. Inowłodzkiej)

Pętla tramwajowa Annopol

Pętla tramwajowa Żerań Wschodni

Ulica Annopol – ulica położona na Białołęce, która biegnie w rejonie MSI Żerań przez osiedla Żerań Wschodni i Annopol, pełniąc w nich funkcję głównej drogi dojazdowej. Prowadzi ona od ul. Toruńskiej na północ, kończąc się ok. 200 metrów przed Kanałem Żerańskim.

Przemysł w rejonie Żerania i Annopola zaczęto planować już za czasów prezydenta Stefana Starzyńskiego – po 1951 roku i włączeniu Żerania w granice Warszawy zaczęto ten plan wcielać w życie. Początkowo przemysł koncentrowano wzdłuż ul. Marywilskiej, jednak w latach 50. XX wieku uznano, że brakuje miejsca na nowe zakłady przemysłowe i zdecydowano o budowie ich wzdłuż nowej ulicy, która miała powstać na gruntach dawnego folwarku Marywil, które później przekształcono w pola, oraz na terenach Kolonii Aleksandrów. Pierwszy odcinek ulicy powstał w 1961 roku i biegł przez ok. kilometr od ul. Toruńskiej do ul. Odlewniczej, wtedy też nadano ulicy nazwę, a w latach 60. sukcesywnie dobudowywano kolejne odcinki ulicy, uzyskując jej dzisiejszy kształt w 1969 roku.

Po wybudowaniu ulicy jej rejon stał się jedną z intensywniej rozwijających się po wojnie przemysłową części Pragi i ulokowano na nim liczne zakłady przemysłowe i przetwórcze - zadecydowało o tym położenie: bliskość centrum miasta, szlaków komunikacyjnych (drogowych, kolejowych i wodnego) oraz wolne tereny pod inwestycje. W pierwszej połowie lat 60. przy ulicy zlokalizowano Okręgowe Przedsiębiorstwo Przemysłu Mięsnego (Zakłady Mięsne "Żerań"), a w późniejszym okresie zakłady Fabryki Samochodów Osobowych, a także Instytut Przemysłu Organicznego. Po transformacji gospodarczej liczne zakłady i przedsiębiorstwa zajmujące hale upadły, a te zaczęły być zajmowane przez nowe - w budynkach znalazło swoje siedziby wiele firm, zbudowano też nowe budynki o podobnym przeznaczeniu, jak Żerań Park. Swoje zakłady zlokalizowała tu Coca-Cola, TNT Express czy Ruch S.A. Obecnie zabudowa ulicy składa się zarówno starych, jak i nowych miejsc oferujących powierzchnię magazynową i biurową oraz przemysłową.

Ważnym elementem ulicy jest jej funkcja transportowa - znajdują się przy niej obecnie dwie pętle tramwajowe. Jej historia w komunikacji publicznej zaczyna się 21 maja 1967 roku, gdy do nowej pętli przy skrzyżowaniu z ul. Odlewniczą ruszyła nowa linia 169 łącząca tereny przemysłowe z węzłem przy Dworcu Wileńskim, a od 1968 roku z Dworcem Wschodnim. W związku z rozbudową osiedla Bródno zdecydowano się na likwidację trasy tramwajowej wzdłuż ul. Wysockiego i Marywilskiej, gdzie uruchomiono linię 176, budując za to nową trasę tramwajową wzdłuż ul. Rembielińskiej i Annopol właśnie. 17 października 1971 roku o godzinie 16 uruchomiono nową trasę, której odcinek długości 1 700 metrów znalazł się przy ulicy Annopol, ponadto znalazły się przy niej dwie nowe pętle: Annopol przy południowym końcu ulicy i Żerań Wschodni przy północnym. W rejon ulicy zaczęła wówczas dojeżdżać linie tramwajowe 1, 2, 3, 3-bis i 34 dojeżdżające w różne rejony miasta, a autobus wycofano. W latach 1986-2008 ulicą kursowała także linia autobusowa 326, a potem do 2010 roku linia 126. Około 2020 roku przy ulicy ma powstać także zajezdnia tramwajowa Annopol.

Ulica rozpoczyna swój bieg jako przedłużenie ulicy Rembielińskiej na wiadukcie nad ulicą Toruńską, po czym kieruje się na północ krzyżując kolejno z ulicami Inowłodzką, Odlewniczą, Faradaya i Daniszewską, by zakończyć się na bocznicy kolejowej prowadzącej m.in. do dawnych Zakładów Mięsnych Żerań. Ostatni, 150-metrowy północny odcinek ulicy od budynku Nord Point (nr 17) do bocznicy znajduje się na terenie prywatnym i jest odgrodzony szlabanem.

Wejście na ROD Pelcowizna

Wzdłuż ulicy Annopol znajdują się następujące obiekty:

 • Rodzinny Ogród Działkowy Pelcowizna
 • ul. Annopol 2 – Factory Annopol
 • ul. Annopol 3 – Centrum Wspinaczkowe Murall
 • ul. Annopol 3 – Zespół budynków magazynowo-biurowych Nefryt
 • ul. Annopol 3-4a – Zespół budynków magazynowo-biurowych Żerań Park
 • ul. Annopol 4 – Fabryka KORAM ZZM (dawniej część FSO)
 • ul. Annopol 6 – Instytut Przemysłu Organicznego
 • ul. Annopol 6 – Fabryka IPOCHEM
 • ul. Annopol 10 – Wydział Drogowy Warszawa Północ Zakładu Remontu i Konserwacji Dróg
 • ul. Annopol 14 – Wytwórnia betonu BBR Polska i Cemex
 • ul. Annopol 17 – Biurowiec Nord Point
 • ul. Annopol 17A – Lokalne Biuro Kolportażu Ruch S.A.
 • ul. Annopol 19 – Centrum logistyczne Annopol Logistic Park
 • ul. Annopol 20 – Coca-Cola HBC Polska

Ponadto znajdują się przy niej obiekty z adresami przypisanymi do innych ulic:

 • ul. Odlewnicza 8 – Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego

Galeria obiektów[]

Advertisement