Warszawikia
Advertisement
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy ulicy na Bielanach i Żoliborzu. Zobacz też: Ulica Broniewskiego w Wesołej.

Ulica Władysława Broniewskiego położona jest na Bielanach i Żoliborzu, łączy plac Grunwaldzki z aleją Reymonta. Docelowo ma sięgać do Wólczyńskiej i wraz z nią oraz ulicą Janickiego ma tworzyć ciąg wylotowy z Warszawy w kierunku Izabelina.

Ulica jest drogą główną, powiatową, posiada 1 jezdnię po 1 pasie ruchu. Docelowo ma otrzymać drugą nitkę, dzięki czemu powstanie droga o dwóch pasach w każdym kierunku. Na całej długości ulicy, także wzdłuż odcinka projektowanego, biegnie linia tramwajowa. Obok ulicy wytyczona jest ścieżka rowerowa.

Ulica Broniewskiego rozpoczyna swój bieg na placu Grunwaldzkim, po czym biegnąc na północny zachód, krzyżuje się z ulicami: Krasińskiego, Braci Załuskich, Włościańską, Elbląską, aleją Armii Krajowej (skrzyżowanie dwupoziomowe), Romaszewskiego, Perzyńskiego, Jarzębskiego i Galla Anonima. Kończy się skrzyżowaniem z aleją Reymonta.

Patronem ulicy jest Władysław Broniewski – poeta, legionista, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku.

Otoczenie[]

Kapliczka na rogu ul. Izabelli

Obiekty użyteczności publicznej położone przy ul. Broniewskiego:

Na rogu z ul. Izabelli znajduje się kapliczka, pierwotnie znajdująca się w pobliżu nieistniejącego już skrzyżowania z ul. Literacką.

Komunikacja[]

W ciągu ulicy położone są zespoły przystankowe Plac Grunwaldzki, Sady Żoliborskie, Włościańska, Park Olszyna, Duracza, Rudnickiego, Piaski i Aleja Reymonta.

Galeria[]

Advertisement