Warszawikia
Advertisement
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy ulicy we Włochach. Zobacz też: Ulica Cyprysowa w Wesołej.

Ulica Cyprysowa (dawniej Kryniczna) – ulica położona na Okęciu w dzielnicy Włochy, która biegnie od al. Krakowskiej do ul. Muszkieterów, krzyżując się po drodze jedynie z ul. Robotniczą. Nazwa ulicy nawiązuje do cyprysów, rodzaju drzew iglastych występujących w obszarze śródziemnomorskim.

Ulica została wytyczona najpewniej na przełomie lat 20. i 30. XX wieku jako jedna z pierwszych na rozbudowującym się osiedlu Okęcie, rozwijającym się silnie w tym okresie w związku z sąsiedztwem Lotniska oraz Wytwórni Silników, początkowo nazywała się Kryniczna (por. Kryniczna) i została niezbyt gęsto zabudowana kamieniczkami, domami oraz budynkami gospodarczymi. Zabudowa nie uległa zniszczeniu podczas II wojny światowej, w 1951 roku ulica znalazła się w granicach Warszawy, a w 1954 roku nadano jej obecną nazwę – Cyprysowa. Z czasem została zabudowana nowymi domami oraz kamienicami, zyskując obecny charakter z niską, częściowo pierzejową zabudową, gdzie stara zabudowa jest uzupełniana bądź zastępowana przez nowe budynki biurowe i mieszkalne.

Przy ul. Cyprysowej zachowało się kilka przedwojennych kamienic i domów, które znajdują się obecnie pod adresami: nr 7, nr 9, nr 10, nr 11, nr 13, nr 14, nr 25, nr 26, nr 27, nr 29, nr 35, nr 36, nr 38, nr 42, nr 45 i nr 49, około 2011 roku wyburzone zostały budynki nr 57 i nr 59 – w ich miejscu powstaje nowy budynek. Ponadto przed domem nr 52 znajduje się kapliczka.

Nazwę "Cyprysowa" nosiła dawniej także ul. Raciborska.


Galeria[]

Advertisement