Warszawikia
Advertisement

Ulica Dewajtis (w latach 19211953 Kamedułów, potem do 1970 roku Gwiaździsta) – ulica na Bielanach, biegnąca od skrzyżowania Marymonckiej z Lindego do ul. Pergaminów w okolicy Wisłostrady.

Historia[]

Budowaną Wisłostradę według początkowych planów zamierzano wyprowadzić znad rzeki właśnie ulicą Dewajtis, jednak dzięki uporowi m.in. konserwatora przyrody Czesława Łaszka oraz architekta Tadeusza Bauma w 1973 roku objęto obszar ulicy ochroną rezerwatową i wybudowano nad ulicą estakadę.

Opis[]

Ulica biegnie śladem starej drogi łączącej klasztor z traktem zakroczymskim, znajduje się na terenie Lasu Bielańskiego i znajdującego się weń rezerwatu. Do wyodrębnienia w 1970 roku i przerwaniu ciągu w związku z budową Wisłostrady stanowiła całość z ul. Gwiaździstą.

Wzdłuż całej ulicy obowiązuje zakaz ruchu z wyłączeniem dojazdu do UKSW, WMSD i parafii.

Przy zachodnim krańcu ulicy znajduje się zespół przystankowy UKSW.

Autobus na UKSW[]

Od dłuższego czasu Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego postuluje o uruchomienie linii autobusowej kursującej spod Żeromskiego (metro Słodowiec) przez ulice Marymoncką i Dewajtis pod kampus uczelni.

W 2017[1] ZTM przygotował projekt linii autobusowej, obsługiwanej taborem elektrycznym. Najpierw musi jednak zostać wybudowana pętla autobusowa w Lesie Bielańskim. Przeciwko pomysłowi protestuje m.in. Zielone Mazowsze[1].

Nazwa[]

Nazwa ulicy pochodzi od powieści Marii Rodziewiczówny pt. Dewajtis.

Najważniejsze obiekty[]

U podnóża skarpy, u zbiegu ulicy z Wybrzeżem Gdyńskiem, przy źródełku znajduje się cokół z czerwonego piaskowca z żeliwnym lewiatanem i napisem Wysokość Wodozbioru Wisły 15 marca 1888 i 11 marca 1891.

W latach 1999-2009 pod nr 3 działało Katolickie Gimnazjum im. Jerzego Popiełuszki.

Przypisy

  1. 1,0 1,1 ZTM Warszawa. Jest zgoda na autobus w Lesie Bielańskim. Linia 200. Warszawa.wyborcza.pl, 22 września 2017

Linki zewnętrzne[]

Advertisement