Warszawikia
Advertisement
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy ulicy w Śródmieściu i na Woli. Zobacz też: Ulica Dzika w Wesołej oraz Zespół przystankowy Dzika.

Ulica Dzika – ulica położona w północnej części Muranowa, na Woli i w Śródmieściu, biegnie od Stawek do Okopowej.

Ulica wywodzi się od dawnego traktu młocińskiego, jej nazwa została oficjalnie nadana w 1770 roku w nawiązaniu do ówczesnego charakteru okolicy, pełnej glinianek i stawików. Oprócz nazwy Dzika stosowane były w międzyczasie również nazwy Dzika przy Stawkach (1790) oraz Dzika w Okopach (1792). W XVIII wieku ulica została odcinkami uregulowana, prowadziła od Nowolipek (stamtąd, gdzie dziś jest skrzyżowanie z ul. Zamenhofa) do Okopowej, do rogatek powązkowskich, skąd wyjeżdżało się poza okopy w stronę Powązek. Około 1820 roku przy ulicy urządzono plac Broni służący do musztry, była też cegielnia, browar oraz kilka domostw. Na odcinku najbliższym Cmentarzowi Powązkowskiemu istniało także kilka zakładów kamieniarskich. Bardziej aktywna zabudowa ulicy rozpoczęła się dopiero w II połowie XIX wieku, w 1881 roku ulicą pojechał po raz pierwszy tramwaj konny, zastąpiony w 1908 roku elektrycznym.

W okresie międzywojennym była jedną z głównych ulic Muranowa i była już gęsto zabudowana, w 1930 roku południowej części ulicy, między Stawkami a Nowolipkami, nadano imię Ludwika Zamenhofa. W 1939 roku ulica rozpoczynała się na skrzyżowaniu ze Stawkami, po czym przecinała ulice Szczęśliwą, Błońską, Konarskiego i Parysowską, by zakończyć się u zbiegu z Okopową, Powązkowską i Młocińską. Podczas niemieckiej okupacji cała ulica nazywała się Hasenstrasse i znalazła się częściowo w granicach getta, tu znajdował się Umschlagplatz, a po powstaniu w getcie w 1943 roku zabudowa uległa zniszczeniu. Przetrwał jedynie budynek dawnych Koszar Wołyńskich (wzdłuż ul. Zamenhofa) oraz kamienica nr 17. W latach 60. XX wieku przy Dzikiej działała popularna giełda samochodowa, potem przeniesiona na Okęcie. Ulica w swoim przebiegu zachowała się do lat 70. XX wieku, kiedy to skorygowano ją i wybudowano obok osiedle Inflancka.

Ulica Dzika rozpoczyna się od skrzyżowania ze Stawkami i Karmelicką, po czym biegnie na północ, potem załamuje się w kierunku północno-zachodnim, mija aleję Jana Pawła II i kończy się na skrzyżowaniu z Okopową i Powązkowską.

Przy ulicy Dzikiej znajdują się następujące obiekty:

Na załamaniu ulicy znajduje się także kapliczka.

Galeria[]

Linki zewnętrzne[]

Advertisement