Warszawikia

This wiki's URL has been migrated to the primary fandom.com domain.Read more here

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement

Ulica Floriańska (dawniej Konstantynowska) – ulica licząca ponad 300 m długości, położona na Pradze Północ. Rozpoczyna swój bieg od skrzyżowania z ulicą ks. Ignacego Kłopotowskiego i biegnąc na północny-zachód nie przecina żadnej ulicy wpadając w aleję Solidarności.

Ulicę Floriańską wytyczono około 1864 roku, gdy znajdowało się tutaj targowisko. Od powstania przez czas zaborów ulica nosiła nazwę Konstantynowskiej na cześć księcia Konstantego. Od 1921 roku uzyskała nazwę Floriańska (zapisywana początkowo jako Florjańska), najpewniej od znajdującej się obok katedry św. Floriana.

Ulica zachowała swój dawny charakter. Jako jedna z niewielu na Pradze zachowała swoją brukowaną nawierzchnię, a także oświetlają ją stylowe latarnie "pastorały". Od 2006 r. w maju odbywa się na ulicy Jarmark Floriański.

Nazwa ulicy wzięła się od św. Floriana patrona katedry warszawsko-praskiej. Św. Florian jest opiekunem wykonawców zawodów wiążących się z ogniem: strażaków, hutników, kominiarzy, garncarzy, piekarzy.

Otoczenie[]

Przy Floriańskiej mieszczą się:

  • róg Floriańskiej i Kłopotowskiego – Pomnik Praskiej Kapeli Podwórkowej
  • Floriańska 2 – dawny Dom Weteranów Powstania 1863r., aktualnie siedziba Kurii Warszawsko-Praskiej
  • Floriańska 3 – dawny dom parafialny, służący dziś diecezji m.in. jako kancelaria parafialna Katedry św. Floriana oraz siedziba Radia Warszawa
  • Floriańska 5 – Dom Pomocy Społecznej
  • Floriańska 6 – nowoczesny budynek "Vis a vis" o ciekawej architekturze,
  • Floriańska 8 – kamienica Brzozowskiego z lat 1911-1912
  • Floriańska 10 – oddział Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego

Galeria[]

Advertisement