Warszawikia
Advertisement
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy ulicy Gdańskiej. Zobacz też: Ulica Wybrzeże Gdańskie i Warszawa Gdańska.

Ulica Gdańska – długa na ponad 1,3 kilometra ulica położona na Bielanach i Żoliborzu. Biegnie od skrzyżowania ulic Słowackiego i Popiełuszki, do ulicy Smoleńskiego. Ulica nie stanowi jednolitej całości, jest przerwana w pobliżu granicy Bielan i Żoliborza. Ulica stanowiła jedną całość do czasu budowy alei Armii Krajowej.

Ulica rozpoczyna swój bieg na placu Jacka Kuronia na skrzyżowaniu ulic Słowackiego i Popiełuszki. Biegnąc na północ, krzyżuje się kolejno z ulicami: Potocką, Kolektorską, Bieniewicką, Paska, Trószyńskiego, Dembińskiego i Twardowskiego. Dalej przechodzi pod wiaduktem Trasy AK w ulicę Hłaski. Dalszy swój bieg ulica rozpoczyna na północ od wiaduktu, równolegle do ulicy Hłaski. Krzyżuje się kolejno z ulicami: Kaskadową, aleją Słowiańską, Rudzką, Lektykarską, Pęcicką i Wierzyńskiego, kończąc swój bieg na skrzyżowaniu z ulicą Smoleńskiego.

Nazwa ulicy pochodzi od Gdańska – miasta położonego w Polsce nad Morzem Bałtyckim, założonego w 997 roku, stolicy województwa pomorskiego oraz archidiecezji gdańskiej.

Kościół Matki Bożej Królowej Polski

15 września 1944 roku na podwórzu domu przy Gdańskiej 4a hitlerowcy rozstrzelali ok. 100 mieszkańców okolicznych domów bestialsko mordując dzieci. Dziś upamiętnia to tablica pamiątkowa na ścianie domu od strony ulicy Paska.

Najważniejsze obiekty[]

Galeria[]

Advertisement