Warszawikia
Advertisement

Ulica Gliniana (do 2014: Jana Paszyna) – krótka, ślepa i dość ciasna uliczka położona na Nowolipkach; odchodzi od Smoczej na zachód. Wzdłuż ulicy, po północnej stronie, ciągną się garaże. Blisko jej końca znajduje się ujęcie wody oligoceńskiej. Przy wjeździe na uliczkę, po prawej stronie znajduje się Gimnazjum nr 49 im. Stefana Starzyńskiego.

Ulica Gliniana znajdowała się na Muranowie już w XVIII wieku i przebiegała od ul. Okopowej do ul. Smoczej, między ulicami Gęsią (dziś jej śladem biegnie ulicy Anielewicza) a dawną ul. Sochaczewską, a jej przedłużeniem była ulicy Libelta. Jej nazwa pochodziła od znajdujących się przy niej dawnej cegielni, zrytej licznymi gliniankami. Od lat 70. XIX wieku do II wojny światowej w rejonie ulicy prężnie funkcjonowała Fabryka Garbarska Bracia Pfeiffer. W czasie II wojny światowej ulica znajdowała się na terenie getta. Ulica znikła z mapy ok. 1957 roku, gdy rozpoczęto budowę socrealistycznego Muranowa między ulicami Stawki i Miłą.

W podobnym miejscu co zlikwidowana ulica Gliniana, bo nieco na południe, została między blokami wybudowana niewielka, 200-metrowa ulica której nadano 29 czerwca 1964 roku patrona Jana Paszyna, działacza komunistycznego dwudziestolecia międzywojennego. 9 września 2014 roku rada miasta nadała[1] tejże ulicy w ramach dekomunizacji historyczną nazwę Gliniana.

Nawierzchnia ulicy obecnie asfaltowa; na jej długości znajdują się dwa niemal niewyczuwalne progi zwalniające.

Galeria[]

Przypisy[]

Advertisement