Warszawikia
Advertisement

Ulica Poli Gojawiczyńskiej – ulica położona na osiedlu Sady Żoliborskie na Żoliborzu, która biegnie od ul. Popiełuszki do ul. Braci Załuskich. Patronką ulicy jest Pola Gojawiczyńska, powieściopisarka, znana przede wszystkim dzięki powieści Dziewczęta z Nowolipek.

Idąca mniej więcej tym biegiem ulica była planowana w okresie międzywojennym – łączyłaby w linii prostej ul. Libawską z ul. Harcerską, wzdłuż południowego skraju Miejskich Centralnych Warsztatów Samochodowych. To miejsce zajmowały jednak ogródki działkowe, które zlikwidowano dopiero w latach 60. XX wieku w związku z budową osiedla Sady Żoliborskie, a samą ulicę wybudowano około 1967 roku. Oficjalną nazwę nadano jej 6 października 1967 roku. W jej otoczeniu znalazły się czteropiętrowe bloki osiedla Sady Żoliborskie oraz zabudowania Zakładów Remontowych MZA. Powstał też pawilon administracyjno-handlowy na rogu z ul. Braci Załuskich, w którego miejscu w latach 2009-2011 powstał nowy budynek mieszkalny (nr 17).

Nowy blok (nr 17)

W przyszłości w miejscu zabudowań Zakładów Remontowych MZA przy ul. Włościańskiej 52 ma powstać zabudowa usługowa oraz wydzielony parking, a od ul. Gojawiczyńskiej przeprowadzona zostanie nowa przecznica, nazwana roboczo w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego 37KDd.

Ta jednopasmowa ulica jest drogą lokalną, rozpoczyna swój bieg na skrzyżowaniu z ul. Popiełuszki, po czym biegnie w kierunku zachodnim, krzyżuje się jedynie z ul. Kłodawską i kończy u zbiegu z ul. Braci Załuskich.

Wzdłuż północnej pierzei ulicy znajdują się zabudowania zakładu remontowego MZA, a po południowej stronie bloki osiedla Sady Żoliborskie oraz ujęcie wody oligoceńskiej. Ponadto na rogu z ul. Braci Załuskich znajduje się nowy budynek mieszkalny (nr 17).


Galeria[]

Advertisement