Warszawikia
Advertisement
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy ulicy. Zobacz też: zespół przystankowy Herbsta.

Ulica Stanisława Herbsta – ulica na Ursynowie, łącząca ul. Witolda Pileckiego z al. Komisji Edukacji Narodowej (dalej znajduje się już ul. Jastrzębowskiego). Przecina ul. Janowskiego, ul. Romera oraz Pasaż Ursynowski.

Historia[]

<place lat="52.15368980" lon="21.03079320" />

Autobus linii 210 w pobliżu skrzyżowania z ul. Pileckiego (2013)

Ulica po raz pierwszy pojawia się na mapach Warszawy w 1978 roku[1] i planowo biegnie równolegle do ul. Dembowskiego, mającej obecnie całkowicie inny przebieg.

Wówczas przedłużono do Ursynowa linię 177[2], której trasa przebiegała przez ul. Herbsta i jako pierwsza obsługiwała ten odcinek.

16 września 2014 roku ruszył projekt "Ursynowski Street Art", w ramach którego udostępniono ursynowskie przejścia podziemne do legalnego tworzenia graffiti. Jeden z nich był zlokalizowany pod ul. Herbsta[3].

W 2014 wzdłuż ulicy na skrzyżowaniu z ul. Romera powstało rondo. Od 10 do 22 listopada ulica była wyłączona z ruchu[4]. Spowodowało to wycofanie sześciu linii autobusowych z tego odcinka i skierowanie ich na trasy objazdowe[5].

Komunikacja miejska[]

Wzdłuż ulicy znajdują się cztery przystanki autobusowe należące do trzech zespołów: Herbsta, Dunikowskiego, Metro Stokłosy.

Patron[]

Patronem ulicy jest Stanisław Herbst – polski historyk, badacz dziejów nowożytnych, varsavianista, historyk wojskowości. Profesor Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wojskowej Akademii Politycznej, prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego.

Przypisy

Linki zewnętrzne[]

Advertisement