Warszawikia
Advertisement

Zabytek.png
nr w rej.
179

Ulica Kamienne Schodki – nieprzejezdna ulica położona na Starym Mieście, która biegnie od Krzywego Koła do Bugaju. Ulica położona jest na skarpie i stąd bierze się jej duże nachylenie, wymagające ułożenia na całej długości schodków – stąd wzięła się nazwa ulicy.

Uliczka powstała zapewne już w czasie lokacji Starej Warszawy na przełomie XIII i XIV wieku jako jedna z ośmiu odchodzących od rynku uliczek, już w XV wieku istniały w tym miejscu drewniane stopnie prowadzące do furty w Baszcie Białej i dalej nad Wisłę – była to najkrótsze zejście po wodę z rzeki. Pierwsza wzmianka na jej temat pochodzi z 1527 roku. Uliczka początkowo nie miała ustalonej nazwy, a potocznie nazywano ją między innymi Schodki, Ciasna (por. Ciasna), Przechodnia (por. Przechodnia), Uliczka do Fortki bądź Schodki nad Wisłę Idące. Współczesna nazwa ustaliła się pod koniec XVIII wieku w związku z wymianą drewnianych schodków na kamienne.

W 1806 roku uliczką tą spacerował Napoleon Bonaparte, miał jednak pecha poczuć nieprzyjemny zapach przywiany znad pobliskiej Gnojnej Góry, przez co nieparlamentarnie wyraził się na temat panującej w Warszawie czystości. W XIX wieku uliczka stała się jednym z ulubionych miejsc malarzy i rysowników, a potem fotografików, miała też swoje ciemne oblicze – rejon ten był szczególnie znany z prostytucji. Otaczająca ulicę zabudowa uległa zniszczeniu podczas II wojny światowej, kamienice wzdłuż górnej części odbudowano w latach 1952-1956, natomiast budynki wzdłuż dolnej części poddano swobodnej rekonstrukcji, rozluźniając zabudowę. W 2002 roku ulicę wyremontowano, a 78 stopni wymieniono na nowe, wykonane z szarego granitu, zamontowano również drewniane poręcze oraz żelazne kraty. Kolejny remont miał miejsce w 2008 roku.

Wzdłuż górnej części uliczki biegną boczne ściany domów przy Krzywym Kole i Rynku Starego Miasta, dolna część jest natomiast przesunięta na północ i posiada nieodtworzoną zabudowę. Jedyną przecznicą ul. Kamienne Schodki jest ul. Brzozowa.

Linki zewnętrzne[]

Advertisement