Warszawikia
Advertisement
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy ulicy. Zobacz też: Zespół przystankowy Karczunkowska.

Ulica Karczunkowska – ulica na Ursynowie, która rozpoczyna się przy ul. Puławskiej i kończy na granicy miasta.

Historia[]

Zdjęcie z 2011 r. przedstawiające okolice Jeziorek Południowych, ulicą która biegnie do góry jest Karczunkowska, a w prawo odchodzi od niej Trombity

Po raz pierwszy pojawia się na niemieckiej Mapie Rosji Zachodniej (Karte des Westlichen Russlands) z 1911 roku, jednak dziś istniejący odcinek pomiędzy traktem nowoaleksandryjskim i obecną ul. Trombity nie był jeszcze wówczas wykorzystywany[1].

W 1984 roku wybudowano ostatni odcinek ulicy, od granicy miasta do stacji kolejowej Warszawa Jeziorki, i skierowano wówczas ulicą pierwszy autobus linii 215[2]. W 2009 roku ulica została wyremontowana, w wybranych miejscach wymalowano m.in pasy poziome.

Nazwa ulicy pochodzi od dawnej wsi Karczunek (dziś część Ursynowa), do której prowadziła droga.

U zbiegu z ul. Puławską znajdowała się pętla autobusowa Dąbrówka, a w latach 1898 – 1971 w pobliżu skrzyżowania funkcjonowała stacja o tej samej nazwie na linii kolei grójeckiej.

21 sierpnia 2016 r. kolejarze rozpoczęli remont linii kolejowej, objazd wytyczono przebiegającą równolegle ul. Baletową. W pobliżu skrzyżowania z ul. Nawłocką otwarto prowizoryczną pętlę autobusową.

Przebieg i otoczenie[]

Ulica rozpoczyna się na wschodzie skrzyżowaniem z ul. Puławską i ul. Karmazynową. Następnie przecina ulice Sarabandy, Pozytywki, Trombity, Nawłocką, Buszycką, Gogolińską (przy stacji kolejowej Warszawa Jeziorki), Kurantów i kończy się na granicy miasta. Jej przedłużeniem jest ul. Postępu we wsi Zamienie.

Ulicą na całym odcinku kursują autobusy komunikacji miejskiej, a wybrane kończą trasę na pętli PKP Jeziorki, która została uruchomiona w 2002 roku.

W pobliżu znajdują się:

Przypisy

  1. Karte des Westlichen Russlands, arkusz Warszawa-Süd, Königlich Preußische Landesaufnahme, 1911. Dostępny w archiwum Wojskowego Instytutu Geograficznego. Dostęp 19 listopada 2015 r.
  2. Kalendarium zmian w komunikacji miejskiej – 1984 na stronie Trasbusa, dostęp: 27 listopada 2015
Advertisement