Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy ulicy. Zobacz też: Ulica Konwaliowa w Wesołej oraz Zespół przystankowy Konwaliowa.

Ulica Konwaliowa (do 1954: Kwiatowa) – ulica położona na Żeraniu w dzielnicy Białołęka, która biegnie od ul. Modlińskiej do ul. Delfina. Nazwa ulicy odnosi się do konwalii, rodzaju bylin jednoliściennych, której najbardziej znanym przedstawicielem jest konwalia majowa.

Historia[]

Ulica powstała w pierwszej połowie XX wieku na dawnych terenach rolniczych osady Żerań, poprzecinanych niewielkimi ciekami wodnymi – odchodziła od szosy modlińskiej na zachód, nieco na południe od biegnącej z ukosa drogi do centrum wsi, zabudowana była w okresie międzywojennym kilkoma budynkami mieszkalnymi i kończyła się ślepo w rejonie obecnego domu nr 28. Zabudowania nie zostały zniszczone podczas II wojny światowej, w 1951 roku droga znalazła się w granicach Warszawy, a w 1954 roku nadano jej nazwę Konwaliowa. W latach 50. XX wieku została przedłużona do ul. Zabłockiej, w latach 70. XX wieku jej bieg został skorygowany i przedłużony do ul. Delfina w związku z budową dwóch dużych obiektów – Centralnego Laboratorium Ochrony Radiologicznej oraz Instytut Chemii i Techniki Jądrowej – zaś w latach 80. XX wieku odcięto ją od ul. Modlińskiej, a wjazd stworzono przez przebudowane skrzyżowanie z ul. Kowalczyka. Od tego momentu układ ulicy nie uległ zmianie, jej otoczenie zostało zabudowane głównie budynkami mieszkalnymi oraz zakładami przemysłowymi charakterystycznymi dla Żerania.

Modlińska, Konwaliowa (kapliczka)

Kapliczka na rogu ul. Modlińskiej

Ulica rozpoczyna swój bieg na drodze wewnętrznej przed ul. Modlińską, po czym biegnie na południowy-zachód, krzyżuje się po drodze jedynie z ul. Klembowską, by zakończyć bieg na ul. Delfina.

Otoczenie[]

Przy ul. Konwaliowej znajdują się następujące obiekty:

Część domów wzdłuż ulicy jest najpewniej przedwojennych – są to domy nr 10, nr 12, nr 14, nr 18, nr 24 oraz nr 28.

Advertisement