Warszawikia
Advertisement
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy ulicy. Zobacz też: Hala Kopińska oraz Zespół przystankowy Hala Kopińska.

Ulica Kopińska – ulica na Ochocie, która rozpoczyna się od ulicy Grójeckiej, a kończy się ślepo w rejonie Alei Jerozolimskich.

Ulica Kopińska została wytyczona najpewniej na początku lat 20. XX wieku między Grójecką a Szczęśliwicką, wkrótce została zabudowana szeregiem modernistycznych, kilkupiętrowych kamienic. W sierpniu 1930 roku na zabudowę ulicy Kopińskiej spadł samolot typu Bréguet 19, runął na kamienicę nr 7 i znajdujące się obok przewody elektryczne. Silnik eksplodował, samolot stanął w płomieniach, uwięzionych w środku dwóch pilotów zginęło na miejscu. Płomienie z samolotu ogarnęły też stojący obok drewniany dom (nr 9), gdzie w środku zginęła jedna osoba. Sześć innych osób zostało rannych.

Po 1935 roku ulicę przedłużono do Dworca Zachodniego, wobec czego w 1939 roku ulica rozpoczynała swój bieg od skrzyżowania z Grójecką, po czym kierowała się na zachód, krzyżując się z Białobrzeską, Szczęśliwicką i Skalmierzycką, kończąc się przy stacji Warszawa Zachodnia. Szczególnie zniszczona podczas II wojny światowej została wschodnia część ulicy, gdyż tam zabudowania ulicy Kopińskiej stanowiły południową granicę broniącej się Reduty Kaliskiej.

W latach 50. XX wieku przy ulicy powstała Hala Kopińska oraz nowe budynki mieszkalne, pierwsze autobusy linii 154 ulicą Kopińską pojechały 1 grudnia 1961 roku, kursowały one wtedy na Dworzec Zachodni. W 1974 roku ulicę przecięły Aleje Jerozolimskie. Ulica została przebudowana w latach 1979-1980, a w 1988 roku jej fragment został włączony w bieg Trasy Łazienkowskiej, wówczas wybudowano nową jezdnię ku Alejom Jerozolimskim, która otrzymała nazwę Grzymały-Sokołowskiego (roboczo Nowo-Kopińska). Aby poszerzyć jezdnie trzeba było wyburzyć szereg kamienic po nieparzystej stronie ulicy, znajdujących się między Grójecką a Białobrzeską. W tym też okresie zlikwidowano skrzyżowanie z Alejami Jerozolimskimi i skrócono ulicę do obecnego biegu. W 2013 roku zaproponowana została linia tramwajowa od Dworca Zachodniego na Grochów wzdłuż Trasy Łazienkowskiej, jeden z jej wariantów został poprowadzony wzdłuż tej ulicy – celowość budowy będzie badana przez specjalistów.

Kamienica (nr 24)

Ulica rozpoczyna swój bieg od skrzyżowania z Grójecką i Wawelską, następnie kieruje się na zachód, gdzie mija ulicę Drobiazg i dochodzi do skrzyżowania z Białobrzeską i Sokołowskiego. Swój bieg kontynuuje kilkadziesiąt metrów dalej, skręcając lekko ku południu względem pierwotnego przebiegu, dalej dochodzi do Lelechowskiej i Szczęśliwickiej, by zakończyć się ślepo w rejonie Alei Jerozolimskich.

Spośród obiektów położonych przy ulicy Kopińskiej należy wymienić:

  • ul. Kopińska 6/10 – Ośrodek dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących oraz Niepubliczne Przedszkole Specjalne "Tęcza"
  • ul. Kopińska 12/16 – Dom Studencki Babilon
  • ul. Kopińska 18 – Hala Kopińska

Ponadto wzdłuż ulicy zachował się szereg przedwojennych kamienic, które znajdują się dziś pod nr 4a, nr 24, nr 30, nr 32, 32a, nr 34, nr 34a i 36. Kamienica te znajdują się głównie wzdłuż węższego, zachodniego odcinka ulicy. W planach jest budowa w zachodniej części ulicy 93-metrowego Apartamentowca Kopińska.

Advertisement