Warszawikia
Advertisement

Ulica Matki Teresy z Kalkuty – ulica położona na Targówku, która biegnie od ul. Wysockiego do ul. św. Wincentego. Dawniej stanowiła część ul. Budowlanej.

Ulica powstała w latach 20. XX wieku, jednak od początku stanowiła część ulicy Budowlanej, do współczesnych rozmiarów została rozbudowana w latach 70. XX wieku. Zmiana nazwy nastąpiła dopiero w maju 2011 roku, a dokonała się ona na mocy uchwały nr XV/289/2011 Rady m.st. Warszawy, która zadecydowała o nadaniu tej nazwy dla odcinka dawnej ul. Budowlanej między Wysockiego a Świętego Wincentego[1].

W grudniu 2008 roku na skrzyżowaniu jeszcze ul. Budowlanej (dziś jest to już część ul. Matki Teresy z Kalkuty), Świętego Wincentego i Gilarskiej zamontowano pierwsze w Warszawie magnetyczne sensory, których zadaniem jest dopasowywanie sygnalizacji świetlnej do natężenia ruchu na poszczególnych ulicach. W planach jest także przedłużenie linii tramwajowej do ul. Świętego Wincentego, gdzie ma powstać węzeł komunikacyjny z wiaduktem ponad skrzyżowaniem, a także przedłużenie ulicy na zachód przez most Krasińskiego do ul. Krasińskiego. Wzdłuż nowej drogi także powstałaby linia tramwajowa, a w 2015 roku zostało przebudowane istniejące torowisko.

Ulica rozpoczyna swój bieg od skrzyżowania z Wysockiego, Odrowąża i Budowlaną, po czym biegnie na wschód krzyżują się kolejno z ulicami Ogińskiego, Łąkocińską, Krzywińską, Bolesławicką, Rembielińską i Chodecką, by zakończyć się na skrzyżowaniu z Gilarską i świętego Wincentego. Na całej długości ulicy biegnie ścieżka rowerowa.

Przypisy

Advertisement