Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy ulicy. Zobacz też: zespół przystankowy Mehoffera.

Ulica Józefa Mehoffera - ulica położona w dzielnicy Białołęka na obszarach MSI Tarchomin, Nowodwory (stanowi granicę tych dwóch obszarów), Henryków, Dąbrówka Szlachecka i Choszczówka.

Ulica rozpoczyna się przy samym wale wiślanym, obok Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej, wychodząc ze skrzyżowania ulic Nowodworskiej i Płudowskiej i biegnie na północny wschód, krzyżując kolejno z licznymi ulicami: Światowida, Strumykową, Talarową, Majolikową, ulica Leśnej Polanki, Ordonówny (jako rondo Cieplińskiego), Osuchowską, Chęcińską, Ceglaną i Modlińską, stanowiącą granicę między Tarchominem i Nowodworami a Henrykowem. Dalej przecina ulicę Czarodzieja, Žižki, Stągiewną, Czeremchową, Papieską, Orchowiecką, Podgórną, Połoniny, Parcelacyjną i Strzybniny - w tym momencie przerywają ją tory, bo wcześniej w jej biegu znajdował się przejazd kolejowy, który poprowadzono w 2012 roku wiaduktem ul. Jeżowskiego. Ulica kontynuuje swój bieg po drugiej stronie torów, krzyżując z ulicą Brzezińską, Raciborską, Lidzbarską i Widną, aby zakończyć się na ulicy Ślepej, za którą znajduje się las. Taki przebieg daje ulicy długość 5 600 metrów i dzięki temu ulica jest jedną z najdłuższych ulic Białołęki.

Ulica widoczna jest w uproszczonym przebiegu na rosyjskiej mapie z 1838 roku jako trakt łączący wsie i folwarki Tarchomin, Dąbrówka Szlachecka, Płudy, Łapigrosz i Brzeziny Nowe, a na mapie z 1891 roku znajduje się tam w takim samym przebiegu co przebieg sprzed 2008 roku, tj. zamknięcia przejazdu przez tory, z kolei nie jest widoczna na mapie z 1805 roku. Pozwala to wywnioskować, iż ulica powstała w pierwszej połowie XIX wieku.

Ulica uprzednio nosiła nazwę Kościelna, a następnie 12 kwietnia 1954 roku zmieniono ją na błędnie napisane Mehofera. Ulica otrzymała dzisiejszą, poprawną nazwę dopiero 30 sierpnia 2012 roku ustawą XLI/1105/2012 rady miasta. Proponowane jest poszerzenie niektórych fragmentów ulicy, jednak w większości przypadków nie jest to możliwe - obiekty są zbudowane zbyt blisko ulicy. Według raportu CH2M HILL zamówionego przez Tramwaje Warszawskie do rozważenia jest pomysł poprowadzenia do stacji Warszawa Choszczówka linii tramwajowej wzdłuż ulicy (może być to jednak awykonalne z podanego wcześniej powodu) od ul. Światowida.

Przy ulicy znajdują się następujące obiekty:

Przy ulicy Mehoffera na rogu z ulicą Płudowską oraz przy ul. Modlińskiej na rogu z Mehoffera znajdują się krzyże przydrożne, a przy ul. Mehoffera na rogu z ul. Książkową kapliczka.

Advertisement