Warszawikia
Advertisement
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy ulicy. Zobacz też: Zespół przystankowy Meksykańska.

Ulica Meksykańska – długa na ponad 325 metrów ulica położona na Saskiej Kępie, w dzielnicy Praga Południe. Biegnie na zachód od ulicy Saskiej i, krzyżując się z ulicą Wandy, dochodzi do skrzyżowania z Paryską i placem Przymierza. Jej przedłużeniem w kierunku zachodnim jest ulica Szczuczyńska. Ulica Meksykańska jest częściowo jednokierunkowa – na odcinku od Paryskiej/placu Przymierza do Wandy ruch odbywa się w kierunku ulicy Saskiej.

Choć osiedle Saska Kępa powstało już w w okresie międzywojennym, ulicę przebito dopiero w 1962 roku. Wcześniej w Warszawie nie istniała żadna inna ulica o nazwie Meksykańska. Przed wojną w miejscu dzisiejszej ulicy Meksykańskiej istniała jednak siatka łukowatych ulic, po których dziś nie ma śladu – tworzyły ją nieistniejące dziś ulice Jarzębskiego, Kopenhaska i Strykowska, a także Wandy i Raperswilska, które istnieją dziś w zmienionym kształcie.

Za czasów PRL-u głównymi obiektami przy ulicy Meksykańskiej były dwa "blaszaki" - pierwszy to największy na Saskiej Kępie "Sam", czyli sklep samoobsługowy, drugi, na rogu z Saską, piekarnia. Dziś na miejscu tych "nowoczesnych" peerelowskich zdobyczy handlowych stoją domy mieszkalne. Na parterze jednego z nich ulokował się supermarket "Elea".

Nazwa ulicy pochodzi od Meksyku – słowo to może oznaczać zarówno państwo Meksyk, jak i miasto Meksyk (Ciudad de México). Wśród okolicznych ulic są zarówno te nazwane od państw (Kubańska, Brazylijska, Kanadyjska itd.), jak i od miast (Paryska, Lizbońska, Zakopiańska itd.). Pewne jest jednak, że nazwa ulicy nie pochodzi od dzielnicy Rybnika o nazwie Meksyk.

Najważniejsze obiekty[]

  • Meksykańska 3 – Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy – Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży Nr 94 i Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży Nr 45
  • Meksykańska 6 – Wyższa Szkoła Informatyki, Zarządzania i Administracji
  • Meksykańska 6/9 – przychodnia niepubliczna

Od ulicy Wandy w stronę Saskiej

Advertisement