Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement

Ulica Modlińska – ulica na Białołęce, która biegnie od ul. Toruńskiej do granicy miasta.

Historia[]

Zobacz więcej w artykule: historia ulicy Modlińskiej.

Ulica powstała w latach 20. XIX wieku jako trakt łączący Pragę z Jabłonną i Modlinem, została wytyczona na przedłużeniu ówczesnej ul. Szerokiej (ob. ul. Jagiellońska) i nosiła różne nazwy, takie jak Trakt do Jabłonny, Szosa Kowieńska, Szosa Petersburska albo Szosa Modlińska. Jej bieg rozpoczynał się od rogatek golędzinowskich (petersburskich), droga następnie kierowała się na północ, przecinając m.in. osadę Pelcowizna.

Opis[]

4907-152

Ulica Modlińska
(rejon ul. Kowalczyka)

Modlińska

Ulica Modlińska
(rejon ul. Przaśnej)

Modlińska

Ulica Modlińska
(rejon ul. Kowalczyka)

Częściowo stanowi fragment drogi krajowej nr 61, jest przez to ważną drogą wyjazdową w kierunku Jabłonny, Legionowa, Nowego Dworu Mazowieckiego i Augustowa.

Ulica Modlińska rozpoczyna swój bieg od węzła Modlińska z ul. Jagiellońską i ul. Toruńską, po czym biegnie na północ, stykając i krzyżując się kolejno z ulicami Elektronową, Zarzecze, Konwaliową, Kowalczyka, Zabłocką, Dorodną, Laurową, Morelową, Leszczynową, Żubowiecką, Płochocińską, Familijną, Kasztanową, Wartką, Igrzyskową, Zakątną, Przaśną, Płużnicką, Ekspresową, Tarasową, Życzliwą, Obrazkową, al. Kuklińskiego (Trasa Mostu Północnego), Powałów, Leliwitów, Duninów, Nagodziców, Porajów, Kościeszów, Śreniawitów, Szałasa, Pałuków, Światowida, Kołacińską, Sąsiedzką, Produkcyjną, Braci Zawadzkich, Żużlową, Drogową, Ścieżka, Połączoną, Dziatwy, Anecińską, Klasyków, Pomorską, Geograficzną, Kabrioletu, Mehoffera, Dyliżansową, Ćwiklińskiej, Winorośli, Poetów, Prząśniczek, Sprawną, Husa, Anilinową, Aluzyjną, Jędrzejowskiego, Chlubną, Główną, Przyrzecze, Ciechanowską, Dębową i Skierdowską, by zakończyć się na granicy miasta. Wzdłuż niemal całej długości ulicy biegnie ścieżka rowerowa, która jest jednak miejscami nieciągła.

Przedłużenie ul. Modlińskiej poza Warszawą, w powiecie legionowskim, również nosi nazwę „Modlińska” – ulica o takiej nazwie biegnie przez Jabłonnę, Rajszew, Skierdy, Suchocin, Bożą Wolę i Wólkę Górską, a kończy się dopiero na granicy powiatu nowodworskiego. Numeracja posesji przy ul. Modlińskiej w Warszawie i w wyżej wymienionych miejscowościach jest jednak odrębna.

Nazwa[]

Nazwa ulicy pochodzi od Modlina, obecnie osiedla na terenie Nowego Dworu Mazowieckiego, znanego głównie z Twierdzy Modlin i Lotniska Modlin. Ulica Modlińska jest szóstą najdłuższą ulicą w mieście. Ulica nosi tę nazwę od 1919 roku, a do 12 kwietnia 1954 roku nazwę Modlińska nosiła także obecna ulica Pułkowa.

Obiekty[]

Kościół św

Kościół św. Jadwigi (nr 4)

Port Zeranski

Port Żerański

Przy ul. Modlińskiej znajdują się obecnie następujące obiekty:

Modlińska (nr 75, nr 77, nr 79)

Stare zabudowania – domy nr 75, nr 77 i nr 79

Przy ul. Modlińskiej zachowało si ę także kilka przedwojennych kamienic i domów, które znajdują się obecnie pod następującymi numerami: nr 42, nr 75, nr 77, nr 79, nr 89, nr 97, nr 101, nr 113, nr 119, nr 136, nr 139, nr 186, nr 249, nr 257, nr 289, a także wiele innych domów, które mogą również mieć przedwojenny rodowód.

Przy ul. Modlińskiej znajduje się także kilka kapliczek i krzyży przydrożnych, które zlokalizowane są m.in. na rogu ul. Kowalczyka (kamienna kapliczka i krzyż przydrożny), ul. Porajów (kapliczka) czy ul. Mehoffera (krzyż przydrożny).

Spośród nieistniejących obiektów należy wymienić:

  • Fort XIVa Pelcowizna
  • ul. Modlińska 35 – Synagoga na Pelcowiznie
  • ul. Modlińska 43 – Zakład ogrodniczy S. Fuchs
  • ul. Modlińska 230 – Fabryka Mebli Artystycznych

Plany na przyszłość[]

W przyszłości ulica ma zostać ponownie rozbudowana do klasy drogi głównej o ruchu przyspieszonym z kilkoma dwupoziomowymi węzłami, nowymi skrzyżowaniami m.in. z planowanym przedłużeniem ul. Jeżowskiego, jezdniami serwisowymi oraz wydzielonymi pasami dla autobusów, ponadto wzdłuż ulicy, na odcinku ŻerańTarchomin, ma powstać linia tramwajowa.

Galeria[]

Advertisement