Warszawikia
Advertisement
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy ulicy. Zobacz też: Zespół przystankowy Nowowiejska.

Ulica Nowowiejska (dawniej częściowo 6 Sierpnia) to długa na ponad 1,2 kilometra ulica położona w Śródmieściu. Posiada jedną jezdnię, po jednym pasie ruchu w każdą stronę, z torowiskiem tramwajowym.

Historia[]

Remont torowiska w 2011 roku

Ulica powstała w XVIII wieku jako część tzw. Drogi Wolskiej wiodącej z Zamku Ujazdowskiego na wolskie pole elekcyjne. Jej nazwa wzięła się od tzw. Nowej Wsi – wzorcowej osady, która powstała w owym czasie z woli króla w tamtej okolicy. Ulica jest elementem Osi Stanisławowskiej – w jej ciągu znajdują się dwa place należące do tego założenia – plac Zbawiciela i plac Politechniki. Do czasu zmiany nazwy fragmentu ulicy Nowowiejskiej na aleję Wyzwolenia na jej osi leżał jeszcze plac Na Rozdrożu.

Pod koniec XIX w. przy ulicy powstały Filtry Lindleya powodując przerwanie jej biegu.

W okresie PRL-u w otoczeniu ulicy powstała Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa, co wiązało się z wyburzeniem części stojących przy niej budynków. Wtedy też fragment ulicy otrzymał nazwę alei Wyzwolenia.

W 2011 roku przebudowane zostało torowisko tramwajowe w ciągu ulicy Nowowiejskiej, podczas prac zachowano zabytkowy słup trakcyjny z 1908 roku (na rogu Polnej), noszący na sobie ślady po pociskach z okresu powstania warszawskiego, oraz umieszczoną w trotuarze placu Politechniki pokrywę włazu do umieszczonej po ziemią trafostacji. Wybudowano ścieżkę rowerową na odcinku od pl. Zbawiciela do pl. Politechniki, kontrowersyjną ze względu na fakt umieszczenia części pasa rowerowego wspólnie z torowiskiem tramwajowym.

Przebieg[]

Kamienica (nr 6)

Ulica zaczyna swój bieg na pl. Zbawiciela, po czym, biegnąc na zachód, krzyżuje się kolejno z ulicami Waryńskiego, Polną, Śniadeckich, Lwowską oraz Noakowskiego (tworząc pl. Politechniki), Rektorską, al. Niepodległości i Sędziowską, kończąc swój bieg na skrzyżowaniu z ulicą Krzywickiego.

Najważniejsze obiekty[]

  • stacja metra Politechnika
  • 2. Społeczne Liceum Ogólnokształcące
  • Schronisko im. Sobańskich
  • kampus Politechniki Warszawskiej
  • Akademia Medyczna i Klinika Psychiatryczna
  • XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica
Advertisement