Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy ulicy. Zobacz też: zespół przystankowy Płochocińska.

Płochocińska

Ulica Płochocińska (rejon ul. Wartkiej)

Ulica Płochocińska (dawniej Płochocimska, Marcelińska) - ulica położona w dzielnicy Białołęka na obszarach MSI Żerań i Szamocin.

Przebieg[]

Wychodzi ona z ulicy Modlińskiej, krzyżuje z ul. Huczną i Drucianą, ul. Krzyżówki i Spedycyjną, przechodzi obok stacji kolejowej Warszawa Żerań, krzyżuje z ul. Marywilską, ul. Płytową i przechodzi obok Centrum Hal Targowych Marywilska 44, a następnie prowadząc ku granicy miasta krzyżuje kolejno z ulicami: Bruszewską, Cieślewskich, Nowiny, Łazy, Przy Kanale, Wilkowiecką, Szamocin, Kukuczki, Kobiałką i Długorzeczną.

Historia[]

Ulica była początkowo tylko krótkim łącznikiem między ul. Modlińską a nieistniejącym dziś fragmentem ul. Nastawniczej, noszącym do 1959/1960 roku nazwę Fabryczna. W 1961 roku łącznik został zlikwidowany, z kolei ulica zyskała nowy kształt w celu ulokowania wzdłuż niej zakładów przemysłowych - biegła wtedy od ul. Modlińskiej, prostopadle do niej obok Kanału Żerańskiego, przebiegając dalej nad linią kolejową nr 9 przy przystanku kolejowym Warszawa Żerań, krzyżując z ul. Marywilską i kończąc swój bieg niewiele za skrzyżowaniem.

W maju 1965 roku po ulicy zaczęła kursować linia 165, która kończyła swoją trasę przy przystanku Zaplecze, miesiąc później dołączono do niej linię sezonową Białobrzegi, a rok później linię nocną 616. Na mapie z 1970 roku ulica sięga już do mostu na Kanale Żerańskim i ulicy Białołęckiej, gdzie zmienia się w nią, która sięga do ówczesnej granicy miasta. W 1976 roku do Warszawy dołączono całą dzisiejszą Białołękę dołączając jednocześnie część drogi do Nieporętu, która nosiła uprzednio nazwy Warszawska, Zegrzyńska i Białołęcka - po dołączeniu przemianowano całą znajdującą się w granicach miasta drogę w kierunku Nieporętu na Płochocimska.

Ulica wcześniej nazywała się Marcelińska (od osiedla Marcelin), a na błędnie napisaną Płochocimską przemianowano ją 12 kwietnia 1954 roku. Dzisiejszą, poprawną nazwę otrzymała ona dopiero 31 maja 2012 roku.

Do skrzyżowania z ul. Białołęcką przy ulicy dominują zabudowania przemysłowe, a w dalszej części - przemysłowe i zabudowa jednorodzinna. Przy posesji numer 159 znajduje się kapliczka, a na rogu ulicy Płochocińskiej i Szamocin – krzyż przydrożny.

Advertisement