Warszawikia
Advertisement

Ulica Ludwika Pasteura – ulica na Ochocie, która biegnie od ulicy Wawelskiej do ulicy Banacha. Patronem ulicy jest Ludwik Pasteur, francuski chemik i mikrobiolog.

Początkowo ulica była częścią ulicy Kaliskiej i niegdyś biegła aż do ulicy Sanockiej. Nową nazwę nadano jej w 1932 roku[1], choć planowane było to już z pewnością od dziesięciu lat. W ówczesnych planach była główną drogą na lotnisko Okęcie, zmieniło się to dopiero w 1934 roku wraz z otwarciem ulicy Żwirki i Wigury. W 1939 roku ulica rozpoczynała swój bieg od skrzyżowania z Wawelską, po czym kierowała się na południe przecinając planowaną ul. Miecznikowa oraz ul. Winnicką dochodząc do ul. Opaczewskiej. Dalej miała biec na południe, do skrzyżowania z księcia Trojdena, Sanocką i Batorego.

Od około 1941 roku wzdłuż ulicy biegła bocznica tramwajowa wybudowana na żądanie Niemców w celu uproszczenia dojazdu do szpitala wojskowego znajdującego się w gmachu chemii. Niewiele jest danych mówiących o tym, jak biegła ta bocznica, ale wiadomo, że na pewno powstała. Plany z 1945 roku pokazują, że linia biegła wzdłuż ul. Pasteura wzdłuż jej zachodniego chodnika. Ze zdjęć satelitarnych wynika, że torowisko, po minięciu gmachu Chemii, zaczęło przecinać jezdnię, prawdopodobnie po nasypie powodującym, że jezdnia była nieprzejezdna. Tory wchodziły na teren gmachu od południa i tutaj zakręcały. Już w 1945 roku tory zaczęto powoli rozbierać, a ostatnie fragmenty wzdłuż ulicy Pasteura zlikwidowano w latach 50. XX wieku. Zabudowa ulicy pochodzi także głównie z tego okresu. Do lat 80. XX wieku ulica pokryta była nawierzchnią z kocich łbów.

Gmach Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego

Ulica rozpoczyna swój bieg od skrzyżowania z Wawelską, po czym kieruje się na południe przecinając kolejno ulice Winnicką, Pogorzelskiego i Kołosa, by zakończyć się na skrzyżowaniu z ulicą Stefana Banacha.

Wzdłuż ulicy znajdują się następujące obiekty:


Przypisy[]

  1. Zbigniew Wielogórski, Gmach Chemii, kiedyś przy Wawelskiej, "Absolwent. Biuletyn Koła Chemików Absolwentów Uniwersytetu Warszawskiego", nr 3, s. 3-4, październik 2006
Advertisement