Warszawikia
Advertisement

Ulica Pawia – długa na niemal kilometr niewielka ulica osiedlowa na Muranowie, biegnąca w układzie wschód-zachód od Dzielnej na zachodzie do Zamenhofa na wschodzie.

Pierwotnie droga narolna, w 1770 roku została nadana jej współczesna nazwa, podobnie jak u innych ulic w tej okolicy nazwa brała się od zwierzęcia (inne to Gęsia, dziś Anielewicza, i Kacza). Od nazwy ulicy nazwę wzięło wybudowane w latach 1830-1835 między Pawią a Dzielną więzienie Pawiak.

Przebieg[]

Ulica Pawia rozpoczyna swój bieg od skrzyżowania z Dzielną, po czym idzie kawałek na północ i skręca na wschód, mijając kolejno Esperanto, Smoczą (za którą staje się uliczką parkową na skwerze J. Jura-Gorzechowskiego), aleję Jana Pawła II i Karmelicką. Kończy się skrzyżowaniem z ulicą Ludwika Zamenhofa.

Otoczenie[]

Przy Pawiej 55 mieści się Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania, na której potrzeby zaadaptowano zachowany budynek Wytwórni Polskiego Monopolu Tytoniowego. Wzdłuż fragmentu Pawiej znajduje się także chroniona prawem zabytkowa aleja drzew, złożona z 27 bożodrzewców. Przy Pawiej 67 znajdowały się zabudowania Warszawskiej Fabryki Mebli Stylowych.

Advertisement