Warszawikia
Advertisement

Ulica Kazimierza Promyka – długa na ponad pół kilometra ulica położona na Żoliborzu. Tworzy łuk między ulicami Bohomolca a Gwiaździstą.

Ulica kończy się skrzyżowaniem z Bohomolca. Biegnąc na południowy wschód, krzyżuje się kolejno z ulicami Gomółki, Dziennikarską i Koźmiana, kończąc swój bieg na skrzyżowaniu z ul. Gwiaździstą, która umożliwia zjazd z ulicy Promyka na Wybrzeże Gdyńskie.

Nazwa ulicy upamiętnia Konrada Prószyńskiego, pseud. Kazimierz Promyk – działacza oświatowego, pisarza i wydawcę. W 1875 roku założył on tajne Towarzystwo Oświaty Narodowej mające na celu szerzenie oświaty wśród ludu.

Przy ulicy Promyka znajduje się zabytkowa willa (pod numerem 17). Na wschód od ulicy rozciągają się ogródki działkowe. W przedwojennych planach miał powstać tu park, którego układ alejek dokończyłby założenie urbanistyczne łukowatych uliczek Żoliborza Dziennikarskiego (Promyka, Święcickiego, Dygasińskiego, Sułkowskiego). Parku nie udało się utworzyć przed wybuchem II wojny światowej, dziś jednak powraca pomysł likwidacji ogródków działkowych i utworzenia na nich miejscu terenu rekreacyjnego, który stałby się przedłużeniem Parku Kępa Potocka.

Na ścianie bloku przy ulicy Promyka 3 w 2006 roku zabezpieczono płytą z pleksi opozycyjne graffiti z lat 80. ubiegłego wieku.

Galeria[]

Advertisement