Warszawikia
Advertisement
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy ulicy na Woli. Zobacz też: Ulica Prosta w Wesołej.

Zwężenie ul. Prostej przy Norblinie (2008)

Ulica Prosta na wysokości Norblinu
(2014 – por. 2009)

Ulica Prosta – ulica położona na Mirowie i Czystem w dzielnicy Wola, która biegnie od al. Jana Pawła II do ul. Karolkowej.

Historia[]

Ulica Prosta została wytyczona pod koniec XIX wieku jako łącząca ul. Twardą z ul. Towarową, była to jednak wówczas niewielka uliczka o znaczeniu lokalnym. W okresie międzywojennym na mapach pojawił się projekt przedłużenia ulicy na zachód przez ówczesne bocznice kolejowe za ul. Towarową, do ul. Dworskiej (ob. ul. Kasprzaka). Zamierzenie to nie zostało jednak zrealizowane przed II wojną światową.

Ulica swoje dzisiejsze znaczenie zyskała dopiero w okresie powojennym, kiedy to w 1963 roku na nowo wytyczono i poszerzono ciąg ulic Kasprzaka – Prosta – Świętokrzyska, także w 1963 roku ulicą zaczęły kursować tramwaje, a wszelkie prace zakończono w 1965 roku. Ulica stała się częściowo dwujezdniowa – jedynie odcinek między Wronią a Twardą, z powodu istnienia zabudowań zakładów Norblin, pozostał "tymczasowo" jednojezdniowy, jednak to prowizoryczne rozwiązanie dotrwało do drugiego dziesięciolecia XXI wieku.

Dopiero w listopadzie 2007 roku Zarząd Dróg Miejskich podpisał umowę z firmą Kom Projekt na przygotowanie dokumentacji poszerzenia brakującego odcinka ulicy oraz zdobycie pozwolenia na budowę. Wtedy planowano zakończenie budowy do 2010 roku, jednak późniejsze plany zmniejszyły ważność tej inwestycji na korzyść Mostu Krasińskiego, a kolejne utrudnienia wprowadził brak zgody na zburzenie części zabytkowych zabudowań zakładów Norblin. W międzyczasie również, w 2010 roku pod ulicą rozpoczęła się budowa centralnego odcinka II linii metra z dwiema stacjami: Rondo ONZ oraz Rondo Daszyńskiego, które zostały oddana do użytku dnia 8 marca 2015 roku.

Pozwolenie na budowę zostało wydane 28 maja 2013 roku, zaś przetarg rozpisano 19 lipca – zgłosiły się do niego dwie firmy, które zaproponowały sumy rzędu 35 mln złotych, a więc o niemal połowę mniej, niż zakładał Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych – ostatecznie wybrano firmę Bilfinger Infrastructure. Przebudowa rozpoczęła się po udostępnieniu terenu, a więc w połowie grudnia 2013 roku, prace mają potrwać do końca września 2014 roku, a ulica została oddana do użytku 1 października. W ramach prac ul. Prosta na 770-metrowym odcinku została poszerzona do dwóch jezdni po dwa pasy, ponadto przebudowane zostało torowisko tramwajowe z możliwością jego przyszłego dostosowania także do ruchu autobusów, na którym powstanie także nowa zawrotka dla tramwajów, umożliwiająca dwukierunkowym pojazdom przejazd z jednego toru na drugi. Po bokach jezdni znalazły się również ścieżki rowerowe. W ramach prac wyburzony i przesunięty ma też zostać mur zakładów Norblin.

Położenie i obiekty[]

Ulica Prosta rozpoczyna swój bieg od ronda ONZ, gdzie zbiegają się ze sobą ulice Świętokrzyska, Twarda, Prosta oraz aleja Jana Pawła II, po czym kieruje się na zachód. Po kolei przecina bądź odchodzą od niej następujące ulice: Twarda, Żelazna, Wronia, Towarowa (tworząc rondo Daszyńskiego) i Przyokopowa. Kończy się na skrzyżowaniu z Karolkową, by dalej na zachód biec jako ul. Marcina Kasprzaka.

Przy ulicy Prostej położonych jest stosunkowo niewiele obiektów, większość z nich nosi numery sąsiednich ulic Pańskiej, Łuckiej czy Hrubieszowskiej. Obiekty przy ulicy to:

  • ul. Prosta 32 – Biurowiec Prosta Tower
  • ul. Prosta 51 – Biurowiec Prosta Center, przed budynkiem znajduje się Pomnik Ucieczki z Getta
  • ul. Prosta 63 – Kamienica przedwojenna (rozebrana w 2013)
  • ul. Prosta 69 – Biurowiec Prosta 69 Business Centre, przebudowany z dawnego biurowca Polfy

Nieistniejące zabudowania ul. Prostej:

  • ul. Prosta 12/14 (róg Waliców) – Szkoła Handlowa Zgromadzenia Kupców, zniszczona podczas II wojny światowej

Galeria[]

Linki zewnętrzne[]

Advertisement